Sprievodca

Pomôcť alebo nie?

Hádam každý už kedysi videl ježka, ako sa šuchtá po jeho záhrade. Tieto malé živočíchy s neukojiteľným apetítom vedú nočný život, čo znamená, že sa aktivizujú večer a noc trávia hľadaním potravy. Charakteristickým znakom ježkov je ich srsť s pichliačmi. Ak sa priblíži nebezpečenstvo, jež odvráti útočníkov tým, že sa bleskovo zvinie do pichľavej gule.

Ježe sa taktiež zvinú do gule, aby prezimovali cez chladnú zimnú sezónu, keď je potrava vzácna. Hneď, ako začnú byť noci mrazivé, jež si vykope hlbokú dieru, aby si vytvoril svoju zimnú noru.

Hoci ježe vyzerajú rozkošne, nesmiete zabudnúť, že sú to divoké živočíchy a nesmú sa chovať ako domáce zvieratá. Samozrejme vám to nesmie zabrániť pomáhať ježom, ktoré sú choré a potrebujú pomoc. Ak sa chcete postarať o ježka v núdzi, musíte si najprv vyhľadať informácie o tom, ako najlepšie zaobchádzať s týmito zvieratami, a zabezpečiť im vhodné bývanie. Musíte tomuto zvieraťu podávať vhodnú potravu.

 

Ako poznám, že jež potrebuje moju pomoc?

 • Na jeseň by mal dospelý jež vážiť 800 – 1500 g. Mláďatá s hmotnosťou do 500 g na začiatku novembra budú mať problém s prežitím zimy bez doplnkového kŕmenia.
 • Vašu pomoc bude tiež potrebovať akýkoľvek jež, ktorého stretnete vonku po nástupe zimy. Niečo ich priskoro zobudilo zo zimného spánku (zvedavý pes, práca na záhrade skoro na jar či jednoducho hlad) a teraz im bude zima a hľadajú potravu.
 • Poranené ježe alebo osirotené mláďatá chodiace s neotvorenými očami tiež budú potrebovať opateru v dome.
 • Akýkoľvek dospelý jež, ktorého stretnete cez deň, bude pravdepodobne chorý. Hoci ježe sú zvyčajne nočné živočíchy, chorí jedinci budú vyhľadávať slnečné teplo. Chorí jedinci sa budú tiež zmätene motať alebo budú vyzerať apaticky a polihovať na zemi. Treba ich okamžite zobrať k veterinárovi. No nezabudnite: matky, ktoré ešte dojčia mladé, často vychádzajú von hľadať potravu aj cez deň. Vonku v denných hodinách môžu byť aj mladí jedinci, ktorí si musia vytvoriť zásoby energie na zimu.

Služby pre zákazníkov

Máte otázky o ježkoch? Tu nájdete kontaktný formulár.

Zistite tu >>

Ochrana a starostlivosť o ježkov

Ako môžem pomôcť ježom?

Najlepší spôsob, ako pomôcť ježkovi, je zabezpečiť mu zdravé prostredie na život:

 • Zabezpečte mu dostatok prirodzených úkrytov vo vašej záhrade, prípadne mu postavte alebo kúpte špeciálny domček.
 • Nepoužívajte jemné drôtené pletivo, zakryte všetky jamy v zemi a nepoužívajte chemické prípravky proti parazitom, jed na potkany, granuly proti slimákom atď.
 • Vytvorte v záhrade 2 – 3 miesta na kŕmenie. To pomôže mladším jedincom dosiahnuť v správny moment váhu, ktorú potrebujú na prežitie zimy. Tým, že ježkom podávate potravu, môžete zachrániť život aj dospelým ježom, pretože vďaka tomu nebudú musieť pri hľadaní potravy prechádzať cez nebezpečné cesty.
 • Majte vždy v záhrade pripravený dostatok čerstvej pitnej vody (napr. vo vtáčom kúpalisku na zemi). Upozornenie: nepodávajte ježom kravské mlieko, pretože z toho zvyknú mať problémy s trávením.

 

Starostlivosť o ježka v domácnosti

Ak si domov zoberiete chorého alebo poraneného ježka, aby ste sa oňho postarali, vytvorte mu vhodný domov a pripravte mu priestor na pohyb. Môžete napríklad novinovým papierom vystlať kartónovú škatuľu s rozmermi 200 x 100 cm a výškou asi 60 cm. Ak naplníte škatuľku s rozmermi 30 x 30 cm a malým vchodom roztrhaným a pokrčeným papierom a postavíte ju do výbehu, bude z nej ideálna spálňa pre ježka. Musíte pravidelne čistiť priestor na spanie a na pohyb. Uvedomte si, že ježe sú veľmi citlivé na hluk, takže kuchyne a detské izby nie sú vhodné miestnosti.

Ježe žijúce vo voľnej prírode mávajú blchy a iné vonkajšie parazity. To možno ľahko vyriešiť vhodným postrekom. Okrem toho však bude akýkoľvek jež vo vašej opatere potrebovať rýchlo vyliečiť od vnútorných parazitov. Preto je najlepšie zobrať zviera na úvodnú prehliadku k veterinárovi. Ak nájdete ježa trpiaceho na podchladenie, musíte ho zohriať. To spravíte tak, že omotáte froté uterákom termofľašu naplnenú vlažnou vodou a položíte ju do výbehu. Položte ježa na ňu a prikryte ho uterákom. Ak bude ježovi prihorúco, môže vždy jednoducho z termofľaše zliezť.

 

 

Podávajte správnu potravu

Ježe sa živia hmyzom. Vo voľnej prírode sa ich strava skladá z húseníc, dážďoviek a všetkých druhov chrobákov. Napriek rozšírenej mienke  jedia ovocie iba veľmi zriedkavo.

Pri kŕmení ježa mu musíte podávať potravu, ktorá zodpovedá požiadavkám na jeho výživu. Vajcia natvrdo alebo ešte lepšie praženica sú ideálne jedlo pre nich. Pretože ježe majú rady pestrosť, môžete im tiež podávať varenú kuracinu alebo vyprážané mleté mäso. Nepoužívajte korenie, mlieko, mliečne výrobky a chlieb.

Spoločnosť Vitakraft ešte zjednodušuje kŕmenie ježov: krmivo pre ježe firmy Vitakraft je výdatné, pestré prírodné krmivo, ktoré zaručuje zdravú výživu a zvyšuje pravdepodobnosť prežitia oslabnutých ježov. Obsahuje mäso, hmyz, bobule a orechy, prídavok rastlinných a živočíšnych druhov, vitamíny a čistý med. Táto pestrá zmes pre ježe odráža ich prirodzenú stravu.

Uvedenú potravu môžete doplniť suchým krmivom. Ak vôbec nechcete pre ježe variť, mokré krmivo pre ježe firmy Vitakraft predstavuje ideálnu alternatívu. Toto špeciálne krmivo bolo vytvorené na základe vedeckého výskumu a čoskoro zasa vašich malučkých pacientov postaví na nohy.

 

Dôležité:

 •  Skôr ako si zoberiete domov ježa, nájdite si informácie o starostlivosti o tieto zvieratá.
 • Nezabudnite ježovi podávať vždy dostatok vody.
 • Ak napriek opatere jež chudne, zoberte ho okamžite do útulku pre ježe alebo k veterinárovi.
 • Keď jedinci, o ktorých sa staráte, dospejú alebo skončí zima, musíte ich vrátiť čo najskôr do voľnej prírody.
Webdesign, Magento, TYPO3, Programmierung, Hosting, SEO: iunctim Medienagentur Bremen