Sprievodca k záhradným jazierkam

Nákup a vybavenie

Fascinujúci svet pod vodou

Vodný ekosystém, ktorý vznikne okolo záhradného jazierka, predstavuje v každej záhrade jedinečnú pozoruhodnosť.

Veď jazierka nemajú iba okrasnú funkciu: fascinujúcim spôsobom približujú prírodu. Každé jazierko je jedinečný svet plný zaujímavostí: celý rad rastlín, rýb s fascinujúcim správaním v širokom spektre veľkostí, farieb a tvarov, ako aj vtáky a iné živočíchy, ktoré priťahuje voda. Jazierka tiež predstavujú ideálny biotop pre niektoré z našich vzácnejších pôvodných druhov živočíchov a rastlín a hodnotný príspevok k záchrane týchto druhov a širšieho ekosystému.

Vybudovanie záhradného jazierka

Pri stavbe záhradného jazierka existuje niekoľko jednoduchých, no atraktívnych možností: väčšina vlastníkov záhrad použije podkladovú fóliu na vytvorenie jazierka podľa svojho zámeru alebo si jednoducho nainštaluje prefabrikované jazierko, ktoré sa v súčasnosti predávajú v pomerne veľkých rozmeroch.

Technické vybavenie

Popri samotnom jazierku je dôležité mať aj správne vybavenie, najmä ak sa chystáte chovať ryby. V takom prípade je najdôležitejšou súčasťou výbavy výkonný filter s kapacitou dostatočnou na jazierko danej veľkosti a s daným počtom rýb. V prípade potreby môže kyslík do jazierka pridávať prevzdušňovač. Existujú rôzne technické riešenia, pomocou ktorých ostane cez zimu aspoň časť jazierka bez ľadu, čo rybám v chladných mesiacoch uľahčí prežitie.

Keď si prvý raz postavíte jazierko a nasadíte tam rastliny, nechajte ho niekoľko týždňov tak, nech sa vytvorí prirodzená biologická rovnováha. Počas tohto obdobia pravidelne kontrolujte parametre vody. Len čo sa hodnoty stabilizujú, je všetko pripravené na nasťahovanie prvých rýb.

 

Služby pre zákazníkov

Máte otázky o záhradných jazierkach? Tu nájdete kontaktný formulár.

Zistite tu >>

 

Údržba jazierka

Je potrebná pravidelná údržba jazierka, aby sa podporila a stabilizovala ekologická rovnováha vytvorená vzájomným pôsobením rýb, rastlín, mikroorganizmov a vody. Všetku údržbu a čistenie obmedzte na nevyhnutné minimum a vykonávajte opatrne.


Život v jazierku a jeho okolí ovplyvňujú ročné obdobia. Preto sa v rôznych ročných obdobiach mení aj požadovaná údržba.

 

Jar – začiatok sezóny jazierka

Na jar sa jazierko zobúdza k novému životu. Začínajú rásť rastliny a ryby začínajú byť čoraz aktívnejšie.
 

Úlohy:

 • Kontrolujte hodnoty vody, v prípade potreby vymeňte časť vody alebo vodu upravte iným spôsobom.
 • Čistite a kontrolujte filter jazierka.
 • Od marca začínajte sadiť nové vodné rastliny, ak je to žiaduce.
 • Zabráňte prvej vlne nárastu rias rozšírením zatienenej plochy, výmenou vody alebo nasadením rastlín, ktoré vstrebávajú vysoké objemy živín, napríklad voďanka žabia a rezavka aloovitá.

 Leto – jazierko rozkvitlo naplno

Počas letných mesiacov sa odhalí skutočná nádhera jazierka. Mnohé vodné rastliny začnú kvitnúť a ryby sa začnú trieť.
 

Úlohy:

 • Zastrihnite zvädnuté rastliny v jazierku.
 • Odstráňte z vody žaburinku, ak ju tam nájdete.
 • Doplňte odparenú vodu vodou, ktorá bola adekvátne upravená a zohriata na teplotu v jazierku.
 • Čas od času vyčistite filter jazierka a pravidelne kontrolujte parametre vody.


Jeseň – príprava na zimný odpočinok

Na jeseň sa ryby a rastliny začnú pripravovať na nadchádzajúce zimné mesiace. Voda začína chladnúť a kvety na vodných rastlinách odumierajú.

Úlohy:

 • Odstráňte z vody spadnuté lístie a mŕtvu rastlinnú hmotu. Vhodným opatrením môže byť natiahnutie siete nad jazierkom.
 • Vypnite vodopády a fontány, vyčistite ich a uložte ich do skladu.
 • Vyčistite filter jazierka.
 • Zastrihnite rastliny.

Zima – jazierko odpočíva

Od novembra do marca život v jazierku odpočíva. Výrazne sa spomaľuje metabolizmus rýb: žijú na dne jazierka a neprijímajú potravu. Obmedzte údržbu v zimných mesiacoch na minimum, aby ste nerušili ryby a iné živočíchy. Životne dôležitú výmenu plynov medzi vodou a okolitým vzduchom zabezpečí zariadenie, ktoré udrží časť jazierka nezakrytú ľadom.

Strava

Vo voľnej prírode žijú ryby vo veľkých vodných útvaroch, ktoré obsahujú adekvátne množstvo potravy. Potrava dostupná v obmedzenom priestore záhradného jazierka však nemusí dostatočne vyhovovať ich potrebám. Ryby v jazierku preto potrebujú prísun kvalitnej potravy, ktorá zabezpečí všetky potrebné živiny bez znečistenia vody v jazierku.

Potrava podľa druhu a jej vlastnosti vo vode

Každý druh rýb v jazierku žije v určitej časti, kde tiež prijíma potravu. Aby sa potrava dostala ku všetkým rybám v jazierku, musí preto klesnúť, plávať na hladine alebo sa vznášať vo vode. Dôležitou vlastnosťou je aj vôňa potravy, pretože ryby ju nájdu pomocou svojho čuchu.

Potrava musí zachovávať ekologickú rovnováhu v jazierku

Vyvážená strava je zásadne dôležitá pre zdravie rýb a udržanie ekologickej rovnováhy v jazierku. Potrava nesmie kontaminovať vodu nadmerným obsahom živín, pretože by to viedlo k nárastu rias, zhoršeniu vlastností vody a v konečnom dôsledku k väčšej náchylnosti rýb na ochorenie. Preto potrebujete potravu s presným obsahom energie, ktorú ryby optimálne strávia. Strava musí tiež odrážať zvýšenú spotrebu energie na jar a na jeseň.
 
Sortiment spoločnosti Vitakraft obsahuje komplexné krmivá s presným obsahom živín na obdobie od jari do jesene. Všetky druhy krmív obsahujú náš špeciálny multivitamínový komplex a stabilný vitamín C na podporu prirodzenej imunity.

Obnovte na jar stratenú energiu

Na jar môžete začať s kŕmením rýb krmivami Vitakraft, až keď prestanú hroziť mrazy a teplota vody dosiahne 9 °C. Niekoľko prvých dní začnite malým objemom a postupne dávky zvyšujte. V drsných zimných mesiacoch ryby spotrebovávali vnútorné zásoby energie na prežitie. Preto odporúčame doplniť krmivo vysokoenergetickým prípravkom Vitakraft Pond Food Energy. Ten umožní rybám stabilizovať oslabený imunitný systém a prináša životne dôležité živiny na nadchádzajúce obdobie trenia.

Kŕmenie s presným obsahom živín v lete

V lete podávajte rybám potravu s nízkym obsahom živín, pretože majú prístup k relatívne bohatým prírodným zdrojom energie v prirodzenej potrave. Krmivo s privysokým obsahom živín by mohlo kontaminovať vodu. Zmes Vitakraft pond fish food má presný obsah živín a vysoký obsah vlákniny, ktorá podporuje správne trávenie. Tým sa zaistí, aby sa živiny vstrebali do rybích tiel a zabránilo sa znečisteniu jazierka.

Vytvorenie energetických zásob na jeseň

Na jeseň sa život v jazierku a jeho okolí začína spomaľovať. Rybám v jazierku neostáva veľa času, aby sa vykŕmili a vytvorili si zásoby energie, ktoré budú potrebovať v nadchádzajúcich nepriaznivých zimných mesiacoch. Len čo teplota vody poklesne pod 9 °C, ryby prestanú prijímať potravu. Cez zimu prejdú do určitej formy zimného spánku na dne jazierka a prežívajú zo svojich zásob energie. Aby ryby toto obdobie prežili, musíte im na jeseň podávať zmes Vitakraft Pond Food Energy.

Webdesign, Magento, TYPO3, Programmierung, Hosting, SEO: iunctim Medienagentur Bremen