Sprievodca

Nákup zvieraťa a vybavenie

Plazy sú fascinujúce, ale náročné živočíchy. Ich správanie, životné prostredie, rozmnožovanie a iné aspekty sú mimoriadne rôznorodé a často pôsobia veľmi exotickým dojmom. Chov plazov je preto záľuba pre špecialistov – pre ľudí s ozajstným porozumením toho, čo tieto zvieratá poháňa.

Rady pri kúpe plaza

Mnohí chovatelia plazov získali prvé skúsenosti s týmito tvormi na výstave alebo počas návštevy kamaráta alebo známeho. Tieto kontakty sú neoceniteľným zdrojom pomoci, ak sa rozhodnete začať s chovom svojho obľúbeného plaza.

Zdravé plazy možno kúpiť od zodpovedného chovateľa alebo v dobre zásobenom obchode pre chovateľov. Adresy chovateľov môžete získať od veterinára, združenia chovateľov plazov, online alebo v miestnom obchode pre chovateľov. Ďalšou možnosťou sú útulky a súkromné záchranné stanice: okrem psov, mačiek a morčiat často ponúkajú plazy, ktoré potrebujú nový domov.

Jeden z najobľúbenejších mäsožravých plazov je korytnačka písmenková ozdobná. Skúsený majiteľ vám môže dať užitočné rady na témy ako sú chov týchto plazov vonku a v domácnosti. Mimoriadne zaujímavá metóda je chovať tieto korytnačky cez leto v záhradnom jazierku a na zimné mesiace ich presťahovať do domu.

Znaky zdravého plaza:

 • správanie typické pre daný druh (budete sa musieť vopred informovať o danom druhu)
 • nepoškodená koža, šupiny, pancier
 • oči a ňufák bez výtokov alebo slizu
 • jasné oči
 • čistý zadok

Kontrolný zoznam výbavy na začiatok:

Aby sa cítili spokojné a ostali zdravé, potrebujú plazy stravu, ktorá spĺňa požiadavky na ich výživu, ako aj rad rôznych pomôcok:

 • veľké obydlie pre vášho plaza, napr. terárium alebo vonkajší výbeh
 • výbava vhodná pre plazy, napr. tunely, jaskyne, misky na kŕmenie, misky na pitie
 • vhodná podstielka
 • prepravka na návštevu veterinára
 • hlavné krmivo vyhovujúce každodenným požiadavkám na výživu
 • technické vybavenie na zabezpečenie požadovaných životných podmienok pre vaše zvieratko, napríklad ohrievač, ultrafialová lampa.

Služby pre zákazníkov

Máte otázky o mäsožravých plazoch? Tu nájdete kontaktný formulár.

Zistite tu >>

 

Životné podmienky, starostlivosť a hygiena

Jednou z kľúčových podmienok dlhého a spokojného života vášho plaza je popri správnej strave aj vytvorenie vhodných životných podmienok. Je mimoriadne dôležité vytvoriť mu dostatočne priestranný domov s podmienkami (teplota, vlhkosť a pod.), ktoré odrážajú prírodné podmienky.

Starostlivosť o telo

Plazy si všeobecne zachovávajú svoje prirodzené správanie aj v zajatí. Preto sa budú čistiť a opatrovať sa. Aby ostali koža, šupiny alebo pancier vášho zvieratka zdravé, musíte mu podávať potravu s bohatým obsahom všetkých životne dôležitých živín a udržiavať adekvátne podmienky pre život (ultrafialová lampa, teplota). Preto je dôležité pravidelne kontrolovať hodnoty týchto parametrov, aby sa zistil prípadný problém.

Klietka pre plazy a hygiena

Každodenne odstraňujte zvyšky potravy a trus. Ak to nebudete robiť, stanú sa zdrojom choroboplodných zárodkov a budú priťahovať hmyz. V závislosti od typu klietky ju budete musieť dôkladne vyčistiť približne raz za týždeň. Zvyčajne to zahŕňa výmenu podstielky a vyčistenie výbavy. Nikdy nepoužívajte silné čistiace prostriedky pre domácnosť. Nemusíte pravidelne meniť vodu v akváriu alebo paludáriu.

Strava

Ideálna strava

Mäsožravé plazy jedia mäso, a teda sú dokonale prispôsobené tráveniu kvalitných bielkovín. Skupina mäsožravých plazov zahŕňa vodné korytnačky a celý rad druhov hadov. Hoci väčšina týchto živočíchov príležitostne zje vo voľnej prírode bobuľu alebo list, ide o výnimku z ich obvyklej stravy.Vita Terra® Reptile Mixed je hlavné krmivo s vysokým obsahom bielkovín, ktoré spĺňa základné požiadavky na výživu mnohých mäsožravých plazov. V závislosti na druhu ho budete musieť dopĺňať čerstvou alebo živou potravou. Existuje však veľký počet plazov, napríklad väčšina hadích druhov, ktoré potrebujú stravu výlučne vo forme čerstvej alebo živej potravy.

Rady pri kŕmení:

 • Podávajte potravu v objeme a porciách vhodných pre daný druh.
 • Vždy podávajte potravu pri izbovej teplote.
 • Odstraňujte po kŕmení zvyšky rýchlo sa kaziacej potravy.
 • Po každom kŕmení misku vymyte.
 • Zabezpečte im neustále čerstvú vodu.

Správanie a zoznámenie

Nový člen vašej rodiny

Najlepší spôsob, ako prepraviť svojho nového spolubývajúceho z predajne chovateľských potrieb alebo od chovateľa, je bezpečná prepravka. Počas prepravy treba zabrániť výraznejšiemu kolísaniu teploty.

Akonáhle vaše nové zviera príde domov a umiestnite ho v klietke, ktorú ste mu pripravili vopred, najlepšie je nechať ho na pokoji niekoľko prvých dní, aby si pokojne zvyklo na svoje nové prostredie. V závislosti od druhu, správania a individuálnej povahy vašich nových zvieratiek budete musieť deň alebo niekoľko dní počkať, kým sa opatrne pokúsite o nadviazanie kontaktu. Zvieratá čoskoro zabudnú na svoju plachosť, ak si ich „podplatíte” múčnym červom alebo inou vhodnou lahôdkou.

 

Webdesign, Magento, TYPO3, Programmierung, Hosting, SEO: iunctim Medienagentur Bremen