Sprievodca

Nákup zvieraťa a vybavenie

Plazy sú fascinujúce, ale náročné živočíchy. Ich správanie, životné prostredie, rozmnožovanie a iné aspekty sú mimoriadne rôznorodé a často pôsobia veľmi exotickým dojmom. Chov plazov je preto záľuba pre špecialistov – pre ľudí s ozajstným porozumením toho, čo tieto zvieratá poháňa.

Rady pri kúpe plaza

Mnohí chovatelia plazov získali prvé skúsenosti s týmito tvormi na výstave alebo počas návštevy kamaráta alebo známeho. Tieto kontakty sú neoceniteľným zdrojom pomoci, ak sa rozhodnete začať s chovom svojho obľúbeného plaza.

Zdravé plazy možno kúpiť od zodpovedného chovateľa. Adresy chovateľov môžete získať od veterinára, združenia chovateľov plazov, online alebo v miestnom obchode pre chovateľov. Ďalšou možnosťou sú útulky a súkromné záchranné stanice: okrem psov, mačiek a morčiat často ponúkajú plazy, ktoré potrebujú nový domov.

Jeden z najobľúbenejších druhov bylinožravých plazov je korytnačka zelenkastá. Pretože však ide o chránený druh, potrebujete úradné povolenie na domáci chov týchto korytnačiek. Skúsený majiteľ vám môže poskytnúť užitočné tipy na témy ako chov korytnačiek v domácnosti a vonku alebo bezpečný spôsob prezimovania.

Znaky zdravého plaza:

 • správanie typické pre daný druh (budete sa musieť vopred informovať o danom druhu)
 • nepoškodená koža, šupiny, pancier
 • oči a ňufák bez výtokov alebo slizu
 • jasné oči

Kontrolný zoznam výbavy na začiatok:

Aby sa cítili spokojné a ostali zdravé, potrebujú plazy stravu, ktorá spĺňa požiadavky na ich výživu, ako aj rad rôznych pomôcok:

 • veľké obydlie pre vášho plaza, napr. terárium alebo vonkajší výbeh
 • výbava vhodná pre plazy, napr. tunely, jaskyne, misky na kŕmenie, misky na pitie
 • vhodná podstielka
 • prepravka na návštevu veterinárahlavné krmivo vyhovujúce každodenným požiadavkám na výživu
 • technické vybavenie na zabezpečenie požadovaných životných podmienok pre vaše zvieratko, napríklad ohrievač, ultrafialová lampa.

Životné podmienky, starostlivosť a hygiena

Jednou z kľúčových podmienok dlhého a spokojného života vášho plaza je popri správnej strave aj vytvorenie vhodných životných podmienok. Je mimoriadne dôležité vytvoriť mu dostatočne priestranný domov s podmienkami (teplota, vlhkosť a pod.), ktoré odrážajú prírodné podmienky.

Starostlivosť o telo

Plazy si všeobecne zachovávajú svoje prirodzené správanie aj v zajatí. Preto sa budú čistiť a opatrovať sa. Aby ostali koža, šupiny alebo pancier vášho zvieratka zdravé, musíte mu podávať potravu s bohatým obsahom všetkých životne dôležitých živín a udržiavať adekvátne podmienky pre život (ultrafialová lampa, teplota). Preto je dôležité pravidelne kontrolovať hodnoty týchto parametrov, aby sa zistil prípadný problém.

Klietka pre plazy a hygiena

Každodenne odstraňujte zvyšky potravy a trus. Ak to nebudete robiť, stanú sa zdrojom choroboplodných zárodkov a budú priťahovať hmyz. V závislosti od typu klietky ju budete musieť dôkladne vyčistiť približne raz za týždeň. Zvyčajne to zahŕňa výmenu podstielky a vyčistenie výbavy. Nikdy nepoužívajte silné čistiace prostriedky pre domácnosť.

Strava

Ideálna strava

Bylinožravé plazy sú pojedači rastlín, a preto sú dokonale prispôsobené pojedaniu lístia, trávy, ovocia, semien a pod. Hoci väčšina týchto živočíchov príležitostne zje vo voľnej prírode hmyz alebo inú živú potravu, ide o výnimku z ich obvyklej stravy. Nadmerný príjem živočíšnych bielkovín môže bylinožravcom spôsobiť zdravotné problémy vrátane poškodenia orgánov a ochorenia kostí.

Vita Terra®Reptile Special je hlavné krmivo s vyváženým zložením, ktoré spĺňa základné požiadavky na výživu mnohých bylinožravých druhov plazov. Budete taktiež musieť podávať čerstvú potravu vhodnú pre daný druh. Dôležité sú aj výrobky s obsahom minerálov.

Rady pri kŕmení:

 • Podávajte potravu v objeme a porciách vhodných pre daný druh.
 • Vždy podávajte potravu izbovej teploty.
 • Odstraňujte po kŕmení zvyšky rýchlo sa kaziacej potravy.
 • Po každom kŕmení misku vymyte.
 • Zabezpečte im neustále čerstvú vodu.

Správanie a zoznámenie

Nový člen vašej rodiny

Najlepší spôsob, ako prepraviť svojho nového spolubývajúceho z predajne chovateľských potrieb alebo od chovateľa, je bezpečná prepravka. Počas prepravy treba zabrániť výraznejšiemu kolísaniu teploty.

Akonáhle vaše nové zviera príde domov a umiestnite ho v klietke, ktorú ste mu pripravili vopred, najlepšie je nechať ho na pokoji niekoľko prvých dní, aby si pokojne zvyklo na svoje nové prostredie. V závislosti od druhu, správania a individuálnej povahy vašich nových zvieratiek budete musieť deň alebo niekoľko dní počkať, kým sa opatrne nepokúsite o nadviazanie kontaktu. Zvieratá čoskoro zabudnú na svoju plachosť, ak si ich „podplatíte” kúštikom ovocia alebo čerstvým listom hlávkového šalátu.

Webdesign, Magento, TYPO3, Programmierung, Hosting, SEO: iunctim Medienagentur Bremen