Naše nové produkty pre potkany!

Objavte hneď!

Sprievodca k domácim potkanom

Preskúmajte nášho sprievodcu k domácim potkanom, ich správaniu a zistite o nich viac.

Nákup zvieraťa a vybavenie

Potkany sú aktívne a inteligentné zvieratá, s ktorými sa nikdy nemožno nudiť. Treba však aj zabávať potkany samotné: potrebujú spoločnosť iných príslušníkov ich druhu, priestranný domček a nekonečnú pestrosť príležitostí na hranie a lezenie.

Kontrolný zoznam výbavy na začiatok:

 • dostatočne priestranná klietka
 • masívna umývateľná miska na kŕmenie
 • stojan na seno na každodennú potrebu sena
 • fľaša na vodu s čerstvou pitnou vodou alebo nápojom Vitakraft Aqua drink
 • domček na spanie a odpočinok
 • neošetrené konáre, lano a rebríčky na vyliezanie
 • na zábavu a hranie potkana: kartónové rúrky, drevené hojdačky, závesné hojdačky atď.
 • kameň pre hlodavce obsahujúci dôležité minerály, napríklad VITA Fit® mineral stone
 • podstielku do hniezda, napríklad seno radu VitaVerde® alebo zvyšky látok
 • mäkká savá podstielka, napr. Comfort classic vyrobená z pilín
 • hlavné krmivo, napríklad Vitakraft VITA® Special  alebo Menu Vital
 • tyčinky Vitakraft Kräcker®, aby sa vaše zvieratko zamestnalo a obrusovali sa mu zuby

Rady pri kúpe domácich potkanov

Potkany možno nájsť takmer v každom obchode s potrebami pre chovateľov alebo kúpiť priamo od chovateľov. Záchranné stanice pre zvieratá majú tiež často potkany, ktoré potrebujú nový domov. Chovatelia často ponúkajú mladé potkany s radom rôznych farebných vzorov. Pri kúpe potkana sa uistite, že má najmenej 4 – 6 týždňov.

Znaky zdravého potkana:

 • živé správanie a zvedavý postoj
 • jasné lesklé oči
 • čistá srsť
 • čistý zadok

Správne miesto na klietku pre potkany

Klietku pre potkany je najlepšie postaviť na pokojné dobre osvetlené miesto. Potkany neznášajú vysoké teploty, preto klietka nesmie stáť na priamom slnečnom svetle. Potkany môžu ľahko prechladnúť, preto klietka nesmie byť umiestnená v prievane.

Starostlivosť o vaše zvieratko

Potkany ku svojej spokojnosti potrebujú spoločnosť iných jedincov ich druhu, preto ich chovajte minimálne v pároch. Môžu to byť dvaja jedinci rovnakého pohlavia alebo aj opačného pohlavia, hoci v druhom prípade sa odporúča kastrácia samčeka, aby ste zabránili nežiaducim prírastkom. Pri vzájomnom zoznamovaní dvoch neznámych potkanov treba postupovať obozretne a pozorne ich v prvej fáze sledovať.

Starostlivosť a zdravie

Potkany sú čistotné živočíchy a niekoľkokrát denne si upravujú svoj zovňajšok. Zvyčajne pritom nepotrebujú žiadnu pomoc od ľudí. V lete si ale mnohé potkany užívajú osviežujúci kúpeľ: pripravíte ho tak, že naplníte plytkú misku vlažnou vodou. Pozorne ich môžete sledovať, keď sa šťastne čľapkajú. Potom každé zvieratko opatrne otrite dosucha a chráňte ho pred prievanom, nech nedostane nádchu.

Pazúriky a zuby

Tak isto ako všetky hlodavce majú aj potkany zuby, ktoré im dorastajú po celý život. Na obrúsenie zubov potrebujú potkany niečo, čo by obhrýzali, napríklad tyčinky Kräcker® spoločnosti Vitakraft.

Ak potkanom narastú pazúriky pridlhé, musí ich zastrihnúť veterinár. Najlepšie tomu predídete, ak potkanom do klietky položíte kameň alebo drsnú obkladačku, aby si na nich mohli samé obrúsiť pazúriky.

Klietka pre potkana

Vybavenie klietky pre potkany

Pretože potkany veľmi rady pobehujú a lezú, potrebujú mať dostatočne priestrannú klietku. Obľubujú najmä klietky s rôznymi poschodiami prepojenými rebríkmi, lanami a neošetrenými konármi. Príležitostne potkanom tiež vymeňte hračky a výbavu na lezenie, aby sa mohli zabávať na niečom novom a vzrušujúcom.

Správne miesto na klietku pre potkany

Ideálne miesto na umiestnenie klietky pre potkany je pokojný kútik miestnosti bez prievanu a nevystavený priamemu slnečnému žiareniu. Vyhýbajte sa miestam so značným kolísaním teploty.

Čistenie klietky pre potkany

Potkany si rady udržiavajú svoj domček v čistote a poriadku. Preto im najradšej denne vyplachujte fľašu na vodu a misku na kŕmenie čistou vodou. Dvakrát týždenne vymyte dno klietky teplou vodou a vymeňte podstielku. To je zároveň aj príležitosť na kontrolu stavu hniezda v spacom domčeku a v prípade potreby na výmenu materiálu. Podľa potreby čistite drôty klietky, hračky, konáre a inú výbavu. Nikdy nepoužívajte silné čistiace prostriedky pre domácnosť.

Hra vonku

Potkany milujú prekvapenia. Dokonca aj keď idú z klietky von hrať sa v dome, poteší ich zmena. Sú to inteligentné zvieratká a majú rady výzvy. Môžete im napríklad ukryť v pieskovisku pochúťku a nechať ich ju nájsť. Tak isto im môžete vytvoriť dôkladné dobrodružné ihrisko s rebríkmi, rúrkami, lanovými rebríkmi a malými hojdacími sieťami.

Strava

Ideálna strava

Základ stravy zdomácnených potkanov tvoria obilniny, semená, orechy a zelenina, no potrebujú tiež isté množstvo živočíšnych bielkovín. Potkany okrem toho majú zmysel pre maškrtenie a s nadšením privítajú príležitostnú maškrtu.

Potkany sú všežravce – no to neznamená, že ich jednoducho možno kŕmiť zvyškami! Aby sa potkany cítili spokojné a ostali zdravé, potrebujú stravu, ktorá spĺňa požiadavky na ich výživu a obsahuje všetko, čo potrebujú na prežitie dňa: chrumkavé obilniny, chutné ovocie, kvalitné bielkoviny, minerály a vitamíny. Okrem zdravej potravy potrebujú každý deň čerstvú pitnú vodu a niečo na obhrýzanie, aby im zuby nenarástli pridlhé.

Druhy potravy:

Hlavné krmivo:
Hlavné krmivo, napríklad vyskúšaný a osvedčený Vitakraft Menu Vital, na splnenie základných potrieb potkana na výživu.

Krmivo s vlákninou:
Krmivo obsahuje vysoký podiel vlákniny. Pretože vláknina si žiada veľa žuvania, znamená aj starostlivosť o zuby a potkana zamestná. Medzi krmivá s vlákninou patria seno VitaVerde®, zmesi sena VitaVerde® Nature plus s rôznymi príchuťami vrátane púpavy.

Kräcker®:
Tieto chutné tyčinky na obhrýzanie majú mnoho rôznych funkcií. Potkany sa musia k potrave prepracovať ako vo voľnej prírode, vďaka čomu sa zamestnajú a nebudú sa nudiť. Obhrýzanie tvrdých tyčiniek Kräcker® okrem toho umožní obrúsenie neustále rastúcich zubov a udrží ich zdravé.

Pochúťky:
Maškrty ako Drops slúžia predovšetkým ako odmena, hoci tiež pomáhajú skrotiť vaše zvieratko a vytvoriť puto.

Výživové doplnky:
Doplnky krmiva, napr. VITA Fit® Mineral a VITA Fit® C-Forte, vyhovujú špecifickým potrebám na výživu, ktoré môžu nastať v určitých životných obdobiach, napríklad počas obdobia rastu, po chorobe alebo počas brezivosti. Môžu byť prospešné pre mimoriadne aktívnych jedincov.

Rady pri kŕmení:

 • Kŕmte v rovnaký čas, najlepšie ráno a večer.
 • Podávajte pestrú stravu.
 • Podávajte zelené krmivo v samostatnej miske.
 • Podávajte každý deň čerstvú pitnú vodu alebo nápoj Vitakraft Aqua Drink.
 • Na obrúsenie zubov potrebujú potkany niečo na obhrýzanie, napríklad tyčinky Kräcker®.
 • Odstraňujte denne zvyšky čerstvého krmiva a zvädnuté zelené kŕmenie.
 • Sladkosti a zvyšky potravín môžu zapríčiniť ochorenie.

Správanie a zoznámenie

Všetky potkany majú svoju osobnosť. Hoci sa niekedy správajú rezervovane, sú aj veľmi zvedavé. Trocha trpezlivosti a pozornosti majiteľa zvyčajne týmto inteligentným tvorom pomôže skrotnúť a byť dôverčivými. Po nadviazaní pevného priateľstva sa potkany rady nechávajú hladkať a lezú po svojich majiteľoch.

Zoznámenie

Keď potkany prvý raz prídu do nového domova, potrebujú spočiatku pokoj. Kontakt s nimi môžete nadviazať, až keď sa už nebudú ľakať a začnú skúmať svoje okolie.

Správanie voči iným potkanom

Potkany sa vedia rýchlo učiť a prejavujú lásku. Ako zvieratá s vysoko rozvinutým zmyslom pre sociálne povedomie si vzájomne upravujú srsť a rady sa pred spaním k sebe pritúlia. V kombinácii s ich vysokou inteligenciou je toto správanie charakteristickým rysom, ktorý z nich robí fantastické zvieratá do domácnosti.

Ako skrotiť potkana

Všetky potkany sú ozajstné individuality a zvyknú reagovať rôzne. Vzhľadom na to neexistuje univerzálna spoľahlivá metóda, ako poznať a skrotiť svojho potkana. Mnohé potkany sú také zvedavé, že aktívne vyhľadávajú ľudí a kontakt s nimi. Iné potkany však možno čakajú, až prejavíte iniciatívu a budete postupovať láskavo. V prípade mimoriadne plachých jedincov osvedčený postup spočíva v tom, že dáte potkanom do klietky starý obnosený kus odevu (napr. ponožku) do hniezda, aby si vaše nové zvieratká začali zvykať na váš pach.

Služby pre zákazníkov

Máte otázky o domácich potkanoch?

Tu nájdete kontaktný formulár.