Naše nové produkty pre trpasličie králiky!

Objavte hneď!

Sprievodca k starostlivosti o trpasličie králiky

Preskúmajte nášho sprievodcu ku trpasličím králikom, ich správaniu a zistite o nich viac.

Nákup zvieraťa a vybavenie

Králiky sú dobromyseľné domáce zvieratá, o ktoré nie je ťažké sa starať a ktoré vítajú spoločnosť iných králikov. Sú však určité veci, ktoré treba urobiť, kým si králika kúpite. V záujme dlhého a spokojného života vašich nových zvieratiek treba zabezpečiť, aby sa mohli nasťahovať do prostredia s dobrou výbavou.

Kontrolný zoznam výbavy na začiatok:

  • dostatočne priestranná klietka
  • masívna umývateľná miska na kŕmenie, napríklad z glazovanej keramiky
  • stojan na seno na každodennú potrebu sena
  • seno, napr. VitaVerde®
  • fľaša na vodu s čerstvou pitnou vodou alebo nápojom Vitakraft Aqua drink
  • domček na spanie a odpočinok
  • mäkká savá podstielka, napr. Comfort classic vyrobená z pilín alebo Farmer´s straw litter vyrobená z granulovanej slamy
  • slané lízanky s obsahom dôležitých minerálov a stopových prvkov, napríklad VITA Fit® Sel-plus
  • hlavné krmivo, napríklad Vitakraft Menu Vital
  • tyčinky Vitakraft Kräcker®, aby sa vaše zvieratko zamestnalo a obrusovali sa mu zuby

Rady pri kúpe králikov

Králiky možno nájsť takmer v každom obchode s potrebami pre chovateľov alebo kúpiť priamo od chovateľov. Adresy chovateľov môžete získať od združení chovateľov králikov, ktoré majú pobočky vo väčšine miest. Záchranné stanice pre zvieratá majú tiež často králiky, ktoré potrebujú nový domov.

Pri kúpe králika sa uistite, že má najmenej 7 – 8 týždňov. A nezabudnite, že králiky sú spoločenské živočíchy, ktoré majú rady spoločnosť iných králikov.

Znaky zdravého králika:

  • živé pozorné správanie
  • hustá srsť
  • čisté jasné oči
  • suchý ňufák
  • čisté uši
  • čistý zadok

Správne miesto pre králikáreň

Domček pre králika postavte najlepšie vo svetlom a pokojnom kúte miestnosti. Vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu a prievanu, pretože môžu ohroziť zdravie králika. Pretože uši králikov sú citlivejšie než naše a počujú frekvencie, ktoré my nepočujeme, nestavajte domček králikovi blízko televízora alebo podobného prístroja.

V lete majú králiky rady pobyt v bezpečnom vonkajšom výbehu na balkóne so slnečnou clonou alebo v tienistom kúte záhrady. Kvôli ochrane pred dotieravými mačkami treba výbeh zakryť drôteným pletivom. Aj spodok výbehu treba zabezpečiť – nezabudnite, že králiky rady hrabú nory.

Starostlivosť o vaše zvieratko

Pohyb je zábava

Králiky sa rady pohybujú a potrebujú dostatok miesta na pobehovanie a zábavu vo svojom domčeku. Klietka by preto mala byť dostatočne priestranná, aby si mohli trocha poskákať a postaviť sa na zadné labky. Aby ostal králik spokojný a zdravý, je dôležité, aby ste ho každý deň vypúšťali z domčeka: králiky nič tak neteší ako pobehovanie a poskakovanie v bezpečnej záhrade alebo po dome. Poskytuje im to tiež príležitosť na skúmanie a objavovanie, takže ich musíte pozorne sledovať, keď pobehujú vonku a naokolo.

Čistenie klietky

V závislosti od veľkosti králikárne a počtu jedincov musíte odstrániť všetku podstielku raz alebo dva razy každý týždeň, vyčistiť vlhkou handrou toaletný kútik a potom po podlahe rozsypať novú podstielku. Pravidelne vyplachujte fľašu na pitie a misku na kŕmenie teplou vodou. Klietka raz za mesiac potrebuje dôkladne vyčistiť: vymyte celú klietku a mriežky vo vani teplou vodou. Nikdy ale nesmiete použiť silný čistiaci prostriedok pre domácnosť!

Starostlivosť a zdravie

Králiky sú všeobecne veľmi čistotné a samé si udržiavajú srsť. Preto nemusíte tráviť veľa času starostlivosťou o ich zovňajšok:

Srsť

Keď má králik na jar a na jeseň obdobie pĺznutia, treba mu srsť vykefovať kefou, ktorá nie je príliš tvrdá, a starostlivo mu povyberať uvoľnenú srsť. Králika však nikdy nesmiete kúpať alebo sprchovať, pretože by to škodilo jeho zdraviu. Dlhosrsté králiky potrebujú pravidelne vykefovať srsť a angorským králikom treba srsť zastrihávať.

Pazúriky a zuby

Väčšina králikov chovaných v domácnosti potrebuje čas od času pazúriky zastrihnúť. Musíte pritom postupovať veľmi opatrne, pretože pazúriky obsahujú nervové zakončenia a cievy, ktoré nesmiete poškodiť. V obchode s chovateľskými potrebami alebo veterinár vám ukážu, ako sa správne zastrihujú pazúriky. Príležitostne tiež treba skontrolovať králikovi zuby a ak zistíte problémy, musíte sa poradiť s veterinárom.

Strava

Ideálna strava

Králiky pochádzajú zo „zelených oblastí” južnej Európy. Tu mali tieto bylinožravce bohatú potravu obsahujúcu semená, rôzne traviny, byliny, ovocie a bobule.

Aby sa králiky cítili spokojné a ostali zdravé, potrebujú stravu, ktorá spĺňa požiadavky na ich výživu, ako aj rad rôznych pomôcok.

Prístup spoločnosti Vitakraft k výžive zaistí, aby naše výrobky boli optimálne prispôsobené fyziologickým požiadavkám na potravu králikov: obsahujú presné množstvo živín a iných prospešných zložiek, aby vaše zvieratko žilo dlho a zdravo. V prípade králikov naše výrobky poskytujú vysoký obsah vlákniny, minerálov, ovocia, zeleného krmiva a vitamínov. A, samozrejme, skvelo chutia! Široké spektrum rôznych výrobkov firmy Vitakraft tiež zabezpečí vašim miláčikom zaujímavú a pestrú stravu.

Druhy potravy:

Hlavné krmivo:
Hlavné krmivo ako Menu Vital uspokojuje základné požiadavky na výživu králika.

Krmivo s vlákninou:
Krmivo s vlákninou má vysoký podiel vlákniny, ktorá je zásadne dôležitá pre zdravé trávenie králikov. Pretože vláknina si žiada veľa žuvania, znamená aj starostlivosť o zuby a králiky zamestná. Medzi krmivá s vlákninou patria seno VitaVerde® Alpine meadow hay, zmesi sena VitaVerde® Nature plus s rôznymi príchuťami vrátane púpavy a Emotion® Nature Special s rôznymi príchuťami vrátane zeleného ovsa.

Kräcker®:
Tieto chutné tyčinky na obhrýzanie majú mnoho rôznych funkcií. Králiky sa musia k potrave prepracovať ako vo voľnej prírode, vďaka čomu sa zamestnajú a nebudú sa nudiť. Obhrýzanie tvrdých tyčiniek Kräcker® okrem toho umožní obrúsenie neustále rastúcich zubov a udrží ich zdravé.

Pochúťky:
Maškrty ako Drops slúžia predovšetkým ako odmena, hoci tiež pomáhajú skrotiť vaše zvieratko a vytvoriť puto.

Výživové doplnky:
Výživové doplnky pre domáce zvieratá, napríklad VITA Fit® Nager-WohlVITA Fit® Nager-Elixier a tablety VITA-bon® , pomáhajú vášho miláčika udržiavať silného a zdravého. Spĺňajú špecifické požiadavky na výživu, ktoré môžu vzniknúť v určitých životných obdobiach, napríklad počas obdobia rastu, po chorobe alebo počas brezivosti. Môžu byť prospešné pre mimoriadne aktívnych jedincov.

Rady pri kŕmení:

  • Podávajte potravu v malých porciách niekoľkokrát denne.
  • Poskytujte pestrú potravu.
  • Podávajte každý deň do stojana čerstvé seno.
  • Zabezpečte svojmu miláčikovi neustály prístup k čerstvej vode alebo nápoju Vitakraft Aqua drink.
  • Podávajte denne šťavnatú potravu ako zeleninu, bylinky a ovocie. Králiky ľúbia najmä mrkvu, mrkvovú vňať, púpavu a kapiu.
  • Odstraňujte šťavnatú potravu, ktorá začala vädnúť.
  • Podávajte králikom niečo na neustále obhrýzanie, napríklad tyčinky Kräcker®, aby mali zdravé zuby, a veľa sena.

Správanie a zoznámenie

Správanie

Nie je žiadnym prekvapením, že králiky sú také obľúbené domáce zvieratká. Nielenže sú roztomilé, no sú to tiež veľmi inteligentné aktívne zvieratá, ktoré si vedia vytvoriť blízky vzťah so svojimi majiteľmi. Akonáhle sa zabývajú, rady sa vám schúlia na lone a nechajú sa jemne pohladkať.

Nesmiete však zabudnúť, že divokí predkovia zdomácnených králikov žili vo veľkých kolóniách. Váš králik preto bude najspokojnejší, ak ho budete chovať spolu s inými jedincami jeho druhu.

Prvé hodiny králika v novom domove

Domček pre králika musíte pripraviť skôr, ako si ho priveziete domov. Počas prvých niekoľkých dní treba vyrušovať králika čo najmenej, aby si pokojne zvykol na nové prostredie. Ak máte dvoch králikov, ktoré sa musia spolu zoznámiť, postupujte opatrne a pozorne ich sledujte, keď sa začínajú priateliť.

Ako skrotiť králika

Králiky sú od prírody spoločenské a veľmi ľahko vám začnú dôverovať. S trochou trpezlivosti si so svojím zvieratkom vytvoríte tesné puto. Už od začiatku sa mu prihovárajte tichým priateľským hlasom a oslovujte ho menom. Keď sa králik po niekoľkých dňoch zabýva, môžete ho postupne zvykať na svoju ruku. Najlepší spôsob, ako to spraviť, je podávať mu chutnú maškrtu ako napr. Vitakraft Drops. To králikovi umožní zvyknúť si na pach vašej ruky a onedlho sa rád nechá pohladkať.

Služby pre zákazníkov

Máte otázky o trpasličích králikoch? 

Tu nájdete kontaktný formulár.