Naše nové produkty pre morčatá!

Objavte hneď!

Sprievodca k morčatám

Preskúmajte nášho sprievodcu k morčatám, ich správaniu a zistite o nich viac.

Nákup zvieraťa a vybavenie

Morčatá sú veľmi spoločenské zvieratá do domácnosti, ktoré treba chovať minimálne vo dvojiciach. Ak sa pripravíte trochu skôr, ako si morčatá kúpite, a ponecháte im čas, aby sa zabývali, začnú sa tieto malé hlodavce cítiť čoskoro ako doma. Akonáhle sa zabývajú, ľahko skrotnú a začnú vás vítať nadšeným pišťaním.

Kontrolný zoznam výbavy na začiatok:

 • dostatočne priestranná klietka
 • masívna umývateľná miska na kŕmenie, napr. miska na kŕmenie z glazovanej keramiky alebo automatický podávač, pomocou ktorého sa morčatá vedia samé kŕmiť
 • stojan na seno na každodennú potrebu sena
 • seno, napr. VitaVerde®
 • fľaša na vodu s čerstvou pitnou vodou alebo nápojom Vitakraft Aqua drink
 • domček na spanie a odpočinok
 • mäkká savá podstielka, napr. Comfort classic vyrobená z pilín
 • slané lízanky s obsahom dôležitých minerálov a stopových prvkov
 • hlavné krmivo, napríklad Vitakraft Menu Vital
 • tyčinky Vitakraft Kräcker®, aby sa vaše zvieratko zamestnalo a obrusovali sa mu zuby

Rady pri kúpe morčiat

Morčatá možno nájsť takmer v každom obchode s potrebami pre chovateľov alebo kúpiť priamo od chovateľov. Adresy chovateľov môžete získať od združení chovateľov, ktoré majú pobočky vo väčšine miest. Záchranné stanice pre zvieratá majú tiež často morčatá, ktoré potrebujú nový domov.
Pri kúpe morčaťa sa uistite, že má najmenej 7 – 8 týždňov.

Znaky zdravého morčaťa:

 • živé pozorné správanie
 • hustá srsť
 • čisté jasné oči
 • suchý ňufák
 • čistý zadok

Správne miesto na klietku pre morčatá

Klietku pre morčatá je najlepšie postaviť na pokojné dobre osvetlené miesto. Morčatá neznášajú horúčavy ani prievan, preto klietka nesmie stáť na priamom slnečnom svetle alebo vedľa okna.

V lete im môžete tiež vytvoriť výbeh v záhrade alebo na balkóne. Musí byť zakrytý drôteným pletivom, aby morčatá boli chránené pred psami, mačkami a dravými vtákmi. Dôležité je tiež im tam vytvoriť úkryty pred vetrom, dažďom a priamym slnečným svetlom.

Starostlivosť o vaše zvieratko

Vytvorenie prirodzeného prostredia

Morčatá sú spoločenské zvieratá a potrebujú spoločnosť iných jedincov vlastného druhu, ako aj priestrannú klietku s dostatkom miesta na pobehovanie. Koniec koncov, aj keď je dôležité pobehovať a hrať sa s kamarátmi, je tiež dobré mať občas aj miesto pre vlastný odpočinok.

Možnosť každý deň si pobehať po dome alebo v záhrade pomáha udržiavať morčatá spokojné a zdravé. Pre ich vlastnú bezpečnosť ich však treba strážiť po celý čas, keď sú mimo klietky.

Starostlivosť a zdravie

Morčatá potrebujú trocha pomôcť so starostlivosťou o zovňajšok. Tieto malé hlodavce sú čistotné zvieratká, ktoré si pravidelne upravujú srsť. Ak však chováte dlhosrsté morčatá, musíte im pomôcť pri starostlivosti o srsť tým, že ju pravidelne budete čistiť kefou. Aj veľa krátkosrstých morčiat si užíva príležitostné rozmaznávanie mäkkou kefou. Morča však nemožno kúpať, ak vám to výslovne nepovie veterinár. Špinavú srsť je lepšie vystrihnúť nožnicami, ako vymývať vodou.

Pazúriky

Väčšina morčiat potrebuje čas od času zastrihnúť pazúriky. Musíte to urobiť opatrne, aby ste svojho miláčika neporanili. V obchode pre chovateľov, veterinár alebo chovateľ vám ochotne ukážu, ako sa to robí.

Čistenie klietky pre morčatá

V závislosti od veľkosti klietky a počtu jedincov treba meniť podstielku v klietke asi dvakrát týždenne. Musíte pritom vyčistiť aj toaletný kútik. Musíte tiež pravidelne čistiť samotnú klietku spolu s vybavením ako miska na kŕmenie, stojan na seno atď. Najlepšie je pritom použiť teplú vodu.

Klietka potrebuje raz za mesiac dôkladne vyčistiť: vymyte celú klietku a mriežky vo vani teplou vodou. Nepoužívajte silné čistiace prostriedky pre domácnosť. V prípade potreby použite na mimoriadne znečistených miestach tvrdú kefu a trocha prípravku na umývanie riadu alebo ocot. Potom všetko poriadne umyte čistou vodou a nechajte vyschnúť. Následne môžete nasypať čistú podstielku pre malé živočíchy a vrátiť dovnútra vybavenie klietky. Dodržiavaním tohto režimu upratovania zaistíte, aby klietka pre morčatá ostala čistá a hygienická.

Strava

Ideálna strava

Morčatá pochádzajú z trávnatých vysočín Južnej Ameriky, ale ako domáce zvieratá sa chovajú už niekoľko tisícročí.

Z hľadiska kvality stravy, ktorú morčatá dostávajú, sú dôležité dva kľúčové faktory: potrebujú potravu s vysokým obsahom vlákniny a dostatočným podielom vitamínu C. Nie sú totiž, na rozdiel od iných živočíchov, schopné si ho samé vytvoriť vo svojom organizme.

Aby sa morčatá cítili spokojné a ostali zdravé, potrebujú stravu, ktorá bola vytvorená s ohľadom na požiadavky na ich výživu.

Prístup spoločnosti Vitakraft k výžive zaistí, aby naše výrobky boli optimálne prispôsobené fyziologickým požiadavkám na potravu morčiat: obsahujú presné množstvo živín a iných prospešných zložiek, aby vaše zvieratko žilo dlho a zdravo. V prípade morčiat naše výrobky poskytujú vysoký obsah vlákniny, vitamínov, zeleného krmiva a minerálov. A, samozrejme, skvelo chutia! Široké spektrum rôznych výrobkov firmy Vitakraft tiež zabezpečí vašim miláčikom zaujímavú a pestrú stravu.

Druhy potravy:

Hlavné krmivo:
Hlavné krmivo ako Menu Vital uspokojuje základné požiadavky na výživu morčaťa.

Krmivo s vlákninou:
Krmivo s vlákninou má vysoký podiel vlákniny, ktorá je zásadne dôležitá pre zdravé trávenie morčiat. Pretože vláknina si žiada veľa žuvania, znamená aj starostlivosť o zuby a zvieratko zamestná. Medzi krmivá s vlákninou patria seno a doplnkové krmivá VitaVerde®, zmesi sena VitaVerde® Nature plus s rôznymi príchuťami vrátane púpavy.

Kräcker®:
Tieto chutné tyčinky na obhrýzanie majú mnoho rôznych funkcií. Morčatá sa musia k potrave prepracovať ako vo voľnej prírode, vďaka čomu sa zamestnajú a nebudú sa nudiť. Obhrýzanie tvrdých tyčiniek Kräcker® okrem toho umožní obrúsenie neustále rastúcich zubov a udrží ich zdravé.

Pochúťky:
Maškrty ako Drops slúžia predovšetkým ako odmena, hoci tiež pomáhajú skrotiť vaše zvieratko a vytvoriť puto.

Výživové doplnky:
Výživové doplnky pre domáce zvieratá, napríklad VITA Fit® mineral, peletky VITA Fit® C-forte a kvapky VITA Fit® Vitamin C.
Spĺňajú špecifické požiadavky na výživu, ktoré môžu vzniknúť v určitých životných obdobiach, napríklad počas obdobia rastu, po chorobe alebo počas brezivosti. Môžu byť prospešné pre mimoriadne aktívnych jedincov.

Rady pri kŕmení:

 • Podávajte potravu v malých porciách niekoľkokrát denne.
 • Poskytujte pestrú potravu.
 • Pridávajte každý deň do stojana čerstvé seno.
 • Zabezpečte svojmu miláčikovi neustály prístup k čerstvej vode alebo nápoju Vitakraft Aqua drink.
 • Podávajte denne šťavnatú potravu ako ovocie a zeleninu. Morčatá ľúbia najmä mrkvu, mrkvovú vňať, jablká a kapiu.
 • Zabezpečte morčaťu potravu s vysokým obsahom vitamínu C.
 • Odstraňujte šťavnatú potravu, ktorá začala vädnúť.
 • Podávajte niečo na neustále obhrýzanie, napríklad tyčinky Kräcker®, aby mali zdravé zuby a veľa sena.

Správanie a zoznámenie

Správanie

Vo voľnej prírode žijú morčatá v skupinkách. Sú zvyknuté na takýto spôsob života, vďaka ktorému sa cítia šťastné a v bezpečí. Aj zdomácnené morčatá potrebujú spoločnosť iných morčiat, preto by nemali byť chované samotne.

Mimoriadne dobre spolu vychádzajú samičky. Problémom nie je ani chov dvoch alebo viacerých samčekov, prípadne vykastrovaných samčekov: ak sa im dopraje čas na zoznámenie a na okolí niet samičky, nebudú sa zvyčajne považovať za súperov. Usporiadanie, ktoré uprednostňujú nadšenci pre morčatá, je malá skupinka, ktorá sa skladá z vykastrovaného samčeka a dvoch či viacerých samičiek. Ktokoľvek, kto chová pár opačného pohlavia, v ktorom je nevykastrovaný samček, by mal prirodzene rátať s veľkým prírastkom. Preto sa odporúča, aby veterinár samčekov vykastroval.

Jazyk morčiat

Zložité spoločenské väzby medzi morčatami počuť v rôznych zvukoch, ktoré vydávajú. Majú rozsah od hrkútania a hlasného pišťania po švitorenie alebo pradenie pripomínajúce mačku. Každý zvuk má v spoločenstve morčiat svoj konkrétny význam. Napríklad hlasné šťastné pišťanie slúži ako druh pozdravu.

Prvé dni morčiat v novom domove

Počas prvých niekoľkých dní po príchode do nového domova potrebujú morčatá pokoj, kým sa nezoznámia s novým prostredím. V závislosti od odvahy nových maznáčikov sa skôr či neskôr vyberú von, aby sa dobre naokolo poobzerali.

Keď sa morčatá adaptujú, môžete ich začať zvykať na prítomnosť ľudí. Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je nalákať ich na maškrtu ako Vitakraft Drops alebo voňavú púpavu. Pritom hovorte láskavým hlasom a nerobte prudké pohyby. Rovnako dôležité je nesnažiť sa dvíhať morča priskoro. Už onedlho si vaše zvieratko obľúbi škrabanie na hlave a dovolí vám bez obáv, aby ste ho zdvihli.

Služby pre zákazníkov

Máte otázky o morčatách?

Tu nájdete kontaktný formulár.