Naše nové produkty pre exotické vtáky!

Odkryj teraz!

Sprievodca k exotickým a mäkkožravým vtákom

Preskúmajte nášho sprievodcu k exotickým a mäkkožravým vtákom a ich prostrediu.

Nákup zvieraťa a vybavenie

Pretože exotické a mäkkožravé vtáky sú tak nezvyčajné a pestré tvory, ich chov môže byť veľmi uspokojujúcim koníčkom. Skôr ako si priveziete tieto vtáky domov, je niekoľko dôležitých vecí, na ktoré nemožno zabudnúť, ak nemá nič stáť v ceste dlhoročnému priateľstvu. Musíte pre tieto vtáky napríklad zaistiť vyváženú stravu a ubytovanie vo vhodnej klietke.

Kontrolný zoznam výbavy na začiatok:

  • priestranná klietka
  • bidielka s rôznou veľkosťou na precvičovanie nôh (dostatočne hrubé, aby vták nohou neoblapil celý obvod bidielka)
  • neošetrené prírodné konáre na šplhanie alebo ako bidielko
  • hračky na zábavu vtáka
  • hniezdo a podľa potreby materiál na hniezdo
  • vodný kúpeľ na každodenné kúpanie
  • piesok pre vtáky, napríklad Vita® Sandy s uhličitanom vápenatým a dôležitými minerálmi
  • miska na kŕmenie alebo automatický podávač s hlavným krmivom, napr. Vitakraft Menu Exotis®
  • fľaša na vodu s čerstvou pitnou vodou alebo nápojom Vitakraft Aqua drink
  • minerálny kameň, napr. VITA Fit® Mineral na doplnenie minerálov a starostlivosť o vtáčí zobák
  • tyčinky Kräcker® na starostlivosť o zobák a pre pestrosť stravy

Správne miesto na vtáčiu klietku

Vtáky milujú spoločnosť a svetlý chránený kút v obývačke im poskytne ideálny priestor na klietku. Umiestnenie klietky niekde vo výške umožní vtákom sledovať, čo sa odohráva okolo nich. Ideálne sú tiež veľké izbové alebo vonkajšie voliéry.

  • Vtáky sú citlivé na prievan a priame slnečné žiarenie, preto im nepostavte klietku príliš blízko okna. Zdomácnené vtáky tiež neznášajú extrémne výkyvy teplôt.
  • Predovšetkým kuchyne môžu byť nebezpečné kvôli horúcim sporákom, jedovatým čistiacim prostriedkom atď.
  • Vtáky majú rady čerstvý vzduch. V lete im môžete vytvoriť vonkajšiu voliéru v tienistom kúte vášho balkóna či záhrady, ktorá je chránená proti vetru.

Starostlivosť o vaše zvieratko

Všetky zdomácnené vtáky sú spoločenské zvieratá. Ak sa im budete pravidelne prihovárať a hrať sa s nimi, môžu niektoré druhy začať dôverovať ľuďom. Pretože však človek nie je náhradou za spoločnosť vtákov, budú naozaj šťastné iba vtedy, ak ich budete chovať s inými jedincami ich druhu. Chov vtákov spoločne nemá záporný vplyv na ich ochotu nadviazať kontakt s ľuďmi a dôverovať im.

Preberanie peria

Vtáky si preberajú a uhládzajú perie niekoľkokrát denne. Tiež sa im páči príležitostný kúpeľ. Zvyčajne pritom nepotrebujú žiadnu pomoc od ľudí.

Starostlivosť o zobák

Vaše vtáky musia mať stále k dispozícii kameň na obrusovanie zobáka a silný neošetrovaný konár. Potrebujú si brúsiť zobáky o kameň, aby neochoreli. Ideálny na tento účel je kameň VITA Fit® Mineral, ktorý obsahuje dôležité vitamíny, stopové prvky a prírodný uhličitan vápenatý.

Starostlivosť o pazúriky

Ak dáte vtákom do klietky dostatočne široký neošetrovaný konár, budú si na ňom prirodzeným spôsobom obrusovať pazúriky. Ak im však pazúriky narastú pridlhé, budú čas od času potrebovať zastrihnúť. V obchode pre chovateľov, veterinár alebo chovateľ vám ochotne ukážu, ako to správne urobiť.

Pŕchnutie

Počas pŕchnutia potrebujú vtáky mimoriadne vysoký prísun vitamínov, minerálov a iných živín. Doplnkové produkty, napríklad VITA Fit® Pro-Feda® Complete Moulting Aid a VITA Fit® Mineral, obsahujú ďalšie živiny a zásadne dôležité zložky.

Čistenie klietky

Jedenkrát alebo dvakrát za týždeň musíte vymeniť piesok pre vtáky v závislosti od veľkosti klietky, počtu jedincov a ich veľkosti. Každý týždeň tiež musíte umyť teplou vodou dno klietky. Pritom treba štetcom alebo vlhkou handrou očistiť bidielka a hračky a starostlivo umyť teplou vodou misku na kŕmenie a misku na vodu. Klietka potrebuje raz za mesiac dôkladne vyčistiť: pritom treba omyť celú klietku teplou vodou. Nikdy ale nesmiete použiť silný čistiaci prostriedok pre domácnosť!

Strava

Ideálna strava

Exotické a mäkkožravé vtáky pochádzajú zo širokého spektra najrôznejších prírodných prostredí. Napríklad obľúbené zebričky austrálske pochádzajú z Austrálie, zatiaľ čo najznámejšie mäkkožravé vtáky, majna obyčajná a mezia žltá, pochádzajú z Indie alebo Himalájí.

Väčšina druhov je v prvom rade semená, zrná, ovocie, hmyz a čerstvú zelenú hmotu vo forme trávy a voľne rastúcich bylín. Životné podmienky a najmä strava sa značne líšia podľa oblasti a rôzne vtáky sa rôznym spôsobom adaptovali na potravu, ktorá je dostupná v ich prirodzenom prostredí. Nech už žijú kdekoľvek, tieto vtáky zvyknú konzumovať nesmierne pestrú potravu.

Pestrý sortiment krmív spoločnosti Vitakraft bol vyvinutý s ohľadom na tieto špecifické požiadavky na stravu. Vyberte ideálnu zmes kvalitných zložiek na zabezpečenie optimálnej stravy podľa druhu ako aj dlhého a zdravého života.

Druhy potravy:

Hlavné krmivo:

Hlavné krmivo ako Menu Exotis® uspokojuje základné požiadavky na výživu vtákov.

Kräcker®:

Chutné tyčinky Kräcker® majú niekoľko funkcií zároveň: Exotické vtáky sa musia k potrave prepracovať ako vo voľnej prírode. Vďaka tomu vták nespozná nudu a prirodzene sa zamestná. Vyzobávanie z tyčinky tiež vtákovi pomáha mať stále zdravý zobák.

VITA NATURE®:
prírodné maškrty. Chutné dobroty, ktoré uspokoja prirodzené inštinkty vtákov, napr. vyzobávanie zŕn z prírodných klasov prosa.

Pochúťky:
Lahôdky ako Kräcker® zaručujú pestrosť a poslúžia ako odmena a pomôcka pri skrotení vášho miláčika a vytvorení puta medzi vami.

Výživové doplnky:
Doplnky krmív, napr. VITA Fit® Mineral či VITA Fit® Multivitamin, posilnia vtáka a podporia jeho pohodu. Spĺňajú špecifické požiadavky na výživu, ktoré môžu vzniknúť v určitých životných obdobiach, napríklad počas obdobia rastu, po chorobe alebo počas znášania vajíčok. Môžu byť prospešné pre mimoriadne aktívnych jedincov.

Rady pri kŕmení:

  • Vyberajte denne z misky na kŕmenie alebo dávkovača prázdne šupky od zŕn a dopĺňajte novou potravou.
  • Podávajte vtákom špeciálne tyčinky Kräcker® pre exotické vtáky na vyzobkávanie. Týmto prirodzeným spôsobom sa vtáky zamestnajú a precvičia si zobák.
  • Poskytujte pestrú potravu.
  • Podávajte každý deň čerstvú pitnú vodu.
  • Podávajte čerstvé ovocie.

Správanie a zoznámenie

Správanie

Skupina exotických zahŕňa široké rozpätie rôznych druhov, z ktorých niektoré sú veľmi prístupné a zvedavé, zatiaľ čo iné sú skôr plaché a rezervované. Môže byť mimoriadne zaujímavé pozorovať sociálne správanie v skupine skladajúcej sa z opatrnejších druhov. V konečnom dôsledku je však každý vták individualita a veľa vtákov už prekvapilo svojho majiteľa netypickým správaním.

Nový člen vašej rodiny

Prvých niekoľko dní potrebujú nové vtáky trocha pokoja, nech si zvyknú na nové prostredie. Aby ste ich čo najmenej rušili, musíte im pripraviť klietku už vopred. Akonáhle sa vtáky nasťahujú, môžete im ostať nablízku a láskavo sa im prihovárať. No najlepšie je nechať ich tak niekoľko dní.
Pozorovaním správania vašich miláčikov ľahko spoznáte, či sa už cítia doma. Vták, ktorý sa zabýval, si začne vyzobávať zrná z misky alebo si poriadne upraví perie.
Všetky zdomácnené vtáky sú spoločenské živočíchy, ktoré treba chovať s inými jedincami ich druhu. Novo zoznámené vtáky budú spočiatku potrebovať trocha času, kým sa nezoznámia. V tomto období ich musíte starostlivo sledovať.

Ako skrotiť exotické vtáky

Niektoré druhy tejto skupiny, napríklad astrildovité, nikdy neskrotnú tak ako andulky. Musíte sa napriek tomu pousilovať zmierniť ich strach z ľudí tak, aby sa uľahčila vaša interakcia s nimi.

Nový vták sa usadí približne po týždni, potom ho môžete začať zvykať na ľudskú ruku. Na to sa najlepšie hodí maškrta ako VITA NATURE® Senegalské proso: Podajte vtákovi v ruke do klietky klas na vyzobkávanie a prihovárajte sa mu povzbudivým hlasom. Zvyčajne sa po krátkom čase priblíži k ruke a začne si z maškrty vyberať zopár zŕn. Ak tento postup budete pravidelne opakovať, vták si začne ruku spájať s kladným podnetom ako maškrta.

Služby pre zákazníkov

Máte otázky o exotických alebo mäkkožravých vtákoch?

Tu nájdete kontaktný formulár.