Naše nové výrobky pre kanáriky!

Objavte hneď!

Sprievodca ku kanárikom

Preskúmajte nášho sprievodcu ku kanárikom a ich prostrediu.

Nákup zvieraťa a vybavenie

Rady pri kúpe kanárikov

Kanáriky sú spoločenské živočíchy, aj keď žijú v pomerne nestálych kŕdľoch. Môžu sa ľahko cítiť osamelé, ak ich chováte samotné, takže najlepšie bude kúpiť ich v pároch. Najlepšia kombinácia pre chov v domácnosti je mať dve samičky alebo dvojicu opačného pohlavia. Môžete však chovať aj niekoľko samčekov spolu, ak máte dostatočne priestrannú klietku.

Samček alebo samička?

Kanáriky možno nájsť v takmer každom obchode s potrebami pre chovateľov alebo kúpiť priamo od chovateľov. Odborníci označujú v angličtine samčeky ako „cock” (kohút) a samičky ako „hen” (sliepka), hoci sa svojím vzhľadom príliš nelíšia. Jedna z podstatných vlastností, ktorou sa určuje pohlavie týchto vtákov, sú vysoko rozvinuté schopnosti spevu u samčekov.

Znaky zdravého kanárika:

 • živé správanie
 • hladké perie
 • jasné oči
 • čistý zobák
 • čistý zadok

Kontrolný zoznam výbavy na začiatok:

 • veľká klietka so zvislými drôtmi na šplhanie
 • bidielka rôznych veľkostí na precvičenie nôh
 • neošetrované konáriky na šplhanie
 • vodný kúpeľ na každodenné kúpanie
 • piesok pre vtáky, napríklad Vita® Sandy s uhličitanom vápenatým a dôležitými minerálmi
 • miska na kŕmenie alebo automatický podávač s hlavným krmivom, napr. Menu canaries
 • fľaša na vodu s čerstvou pitnou vodou alebo nápojom Vitakraft Aqua drink
 • minerálny kameň, napr. VITA Fit® Mineral alebo VITA® Fit Sepia na doplnenie minerálov a starostlivosť o vtáčí zobák
 • tyčinky Kräcker® na starostlivosť o zobák a pre pestrosť stravy

Klietka pre kanárika

Ideálna pre kanárika je príjemná priestranná klietka s veľkým počtom bidielok a miestom na poskakovanie. Rovnako dôležité je zabezpečiť neošetrené konáre. Pretože v prírode konáre vždy nerastú vodorovne, konáre v klietke musia byť položené pod uhlom, ktorý kanárikom umožní si dokonalo precvičiť svaly v nohách.

Správne miesto na klietku pre kanáriky

Kanáriky sa najlepšie cítia na tichom dobre osvetlenom mieste. Ideálne postavte klietku vo výške očí, aby kanáriky mali dobrý výhľad na miestnosť, čo im dodáva pocit bezpečia.

 • Kanáriky neznášajú horúčavy a prievan. Sú tiež citlivé na veľké výkyvy teplôt.
 • Predovšetkým kuchyňa môže byť nebezpečná kvôli horúcemu sporáku, čistiacim prostriedkom atď., preto sa neodporúča.
 • Klietku treba postaviť najmenej tri metre od elektrických prístrojov ako televízory, mikrovlnky a počítače, pretože vtáky počujú frekvencie, ktoré my ľudia nedokážeme počuť.

Starostlivosť o vaše zvieratko

Čím viac lietajú, tým lepšie!

Kanáriky sú živé vtáky a potrebujú čo najviac pohybu vo forme lietania mimo klietky. Okrem toho, že sa tým zabavia, osoží pravidelné lietanie ich svalom a podporí krvný obeh. Skôr ako kanáriky vypustíte na prvý let, však musíte počkať, kým sa nezabývajú v klietke.

Dobrú noc!

Kanáriky majú obľúbené bidielko na spanie a večer sa naň uchýlia. Pred spaním sa budú trocha natriasať, oprú si hlavu o chrbát a niekedy ostanú stáť na jednej nohe. Zobák si zaboria hlboko do peria na chrbte.

Preberanie peria

Kanáriky si preberajú a uhládzajú perie niekoľkokrát denne a pritom vôbec nepotrebujú pomoc od ľudí. Musia však mať možnosť každodenného kúpeľa, najmä počas pŕchnutia.

Pŕchnutie

Počas pŕchnutia potrebujú kanáriky mimoriadne vysoký prísun vitamínov, minerálov a iných živín. Moulting aid pre kanáriky a chutné tyčinky Kräcker®, vytvorené špeciálne kvôli pŕchnutiu, poskytnú vtákovi dodatočné živiny potrebné v tomto období.

Starostlivosť o zobák

Kvôli starostlivosti o zobák potrebujú kanáriky kameň na obrusovanie, napr. VITA Fit® Mineral alebo VITA Fit® Sepia od spoločnosti Vitakraft.

Čistenie klietky

Jedenkrát či dvakrát za týždeň musíte vymeniť piesok pre vtáky v závislosti od počtu jedincov a veľkosti klietky. Každý týždeň tiež musíte umyť teplou vodou dno klietky a nasypať naň nový piesok pre vtáky. Pritom musíte teplou vodou poumývať aj bidielka a celú výbavu, napr. misky na kŕmenie a na vodu.

Klietka potrebuje raz za mesiac dôkladne vyčistiť: pritom treba omyť celú klietku vo vani alebo sprche. Nikdy ale nesmiete použiť silný čistiaci prostriedok pre domácnosť!

Strava

Ideálna strava

Na Kanárskych ostrovoch, odkiaľ kanáriky pochádzajú, tvoria základ ich stravy semená veľkého počtu rastlinných druhov. Často pojedajú aj čerstvé zelené kŕmenie vo forme trávy a divokých bylín, ako aj bobule a ovocie. Potrava podávaná zdomácneným kanárikom musí tiež odrážať pestrý výber, ktorý majú ich príbuzní vo voľnej prírode.

Široká ponuka krmív spoločnosti Vitakraft bola vytvorená s ohľadom na konkrétne požiadavky na výživu kanárikov a predstavuje ideálny základ pre dlhý a šťastný život vašich vtákov. Aby sa zohľadnili špecifické potreby výživy kanárikov žijúcich vo voľnej prírode, obsahuje krmivo spoločnosti Vitakraft výberovú kvalitnú zmes semien z pôvodného biotopu kanárikov, obohatenú o dôležité živiny a iné prospešné zložky.

Druhy potravy:

Hlavné krmivo:

Hlavné krmivo ako Menu canaries uspokojuje základné požiadavky na výživu kanárika.

Kräcker®:

Chutné tyčinky Kräcker® majú niekoľko funkcií zároveň: vtáky sa musia k potrave prepracovať ako vo voľnej prírode. Vďaka tomu kanárik nespozná nudu a prirodzene sa zamestná. Vyzobávanie z tyčinky tiež kanárikovi pomáha mať stále zdravý zobák.

Vita Nature®:

prírodné maškrty. Chutné dobroty, ktoré uspokoja prirodzené inštinkty vtákov, napr. vyzobávanie zŕn z prírodných klasov prosa.

Výživové doplnky:

Doplnky krmív, napr. VITA Fit® Mineral či VITA Fit® Multivitamin, posilnia vtáka a podporia jeho pohodu. Spĺňajú špecifické požiadavky na výživu, ktoré môžu vzniknúť v určitých životných obdobiach, napríklad počas obdobia rastu, po chorobe alebo počas znášania vajíčok. Môžu byť prospešné pre mimoriadne aktívnych jedincov.

Rady pri kŕmení:

 • Vyberajte denne z misky na kŕmenie alebo dávkovača prázdne šupky od zŕn a dopĺňajte novou potravou.
 • Dajte kanárikovi do klietky tyčinky Kräcker® na vyzobkávanie a ďobanie. Týmto prirodzeným spôsobom sa vták zamestná a precvičí si zobák.
 • Poskytujte pestrú potravu.
 • Podávajte každý deň čerstvú pitnú vodu.
 • Podávajte čerstvé ovocie.

Správanie a zoznámenie

Správanie

Temperamentná povaha a veselý spev kanárika samčeka celkom isto uchváti celú rodinu. Tieto vtáky môžu byť veľmi dôverčivé, ak sa im venujete s láskou. Kanáriky sú tiež ideálne pre rodiny s deťmi: interakcia s kanárikmi umožní malým deťom, aby sa naučili byť zodpovedné a brali do úvahy aj potreby iných.

Nový člen vašej rodiny

Skrotenie kanárikov a zoznámenie s ľuďmi si vyžiada trpezlivosť a intuíciu. Spočiatku je vhodné sa správať zdržanlivo, aby mal vták príležitosť sám vyhľadať kontakt s ľuďmi. No napomôcť možno aj maškrtami ako tyčinky Kräcker®, ktoré najprv vtáka prilákajú.

Spev kanárikov

V prípade kanárikov je spev predovšetkým záležitosť samčekov. Pevecký inštinkt spúšťajú samčie hormóny, preto samičky spievajú iba zriedkavo. Samčeky kanárikov si pomocou zložitého spevu nárokujú svoje územia a hľadajú partnerku na hniezdenie. Keď sa spária a budú znesené vajíčka, samček sa znova odmlčí a sústredí sa namiesto spevu na zaobstarávanie potravy pre svoju partnerku.

Majstrami spevu vo svete kanárikov sú spevné kanáriky: plemená, ktoré boli pestované s dôrazom na vytvorenie mimoriadne melodického a pestrého spevu. Plemeno „harzský dutospevec” vie napríklad spievať v štyroch rôznych tóninách: dutý valec, basový valec, flauta a dutý zvon. Iné plemená, napr. belgický bublák, majú rozsah spevu až 17 tónin.

Služby pre zákazníkov

Máte otázky o kanárikoch?

Tu nájdete kontaktný formulár.