Naše nové výrobky pre malé papagáje

Objevte hned!

Sprievodca k malým papagájom

Preskúmajte nášho sprievodcu k menším druhom papagájov a ich prostrediu.

Nákup zvieraťa a vybavenie

Malé papagáje sú spoločenské vtáky a ich dôverčivá povaha je jednou z vlastností, kvôli ktorým sú tak obľúbené. Majú rady, ak sa im niekto pravidelne prihovára, a majú hravú povahu. Skôr, ako si priveziete malého papagája domov, je niekoľko dôležitých vecí, na ktoré nemožno zabudnúť, ak nemá nič stáť v ceste dlhoročnému priateľstvu.

Kontrolný zoznam výbavy na začiatok:

 • veľká klietka so zvislými drôtmi na šplhanie
 • bidielka s rôznou veľkosťou na precvičovanie nôh (dostatočne hrubé, aby vták nohou neoblapil celý obvod bidielka)
 • neošetrované konáriky na šplhanie
 • hračky na zábavu vtáka
 • vodný kúpeľ na každodenné kúpanie
 • piesok pre vtáky, napríklad Vita® Sandy s uhličitanom vápenatým a dôležitými minerálmi
 • miska na kŕmenie alebo automatický podávač s hlavným krmivom, napr. Australian
 • fľaša na vodu s čerstvou pitnou vodou alebo nápojom Vitakraft Aqua drink
 • minerálny kameň, napr. VITA Fit® Mineral na doplnenie minerálov a starostlivosť o vtáčí zobák
 • tyčinky Kräcker® na starostlivosť o zobák a pre pestrosť stravy

Správne miesto na vtáčiu klietku

Vtáky milujú spoločnosť a svetlý chránený kút v obývačke im poskytne ideálny priestor na klietku. Umiestnenie klietky niekde vo výške umožní vtákom sledovať, čo sa odohráva okolo nich. Ideálne sú tiež veľké izbové alebo vonkajšie voliéry.

 • Vtáky sú citlivé na prievan a priame slnečné žiarenie, preto im nepostavte klietku príliš blízko okna. Zdomácnené vtáky tiež neznášajú extrémne výkyvy teplôt.
 • Predovšetkým kuchyne môžu byť nebezpečné kvôli horúcim sporákom, jedovatým čistiacim prostriedkom atď.
 • Malé druhy papagájov sú rady na čerstvom vzduchu. V lete im môžete vytvoriť vonkajšiu voliéru v tienistom kúte vášho balkóna či záhrady, ktorá je chránená proti vetru.

Starostlivosť o vaše zvieratko

Vtáčia klietka

Okrem vhodnej stravy potrebujú menšie druhy papagájov tiež správnu klietku, aby aj ďalej boli zdravé a spokojné. Existuje pravidlo, že klietka nie je nikdy priveľká. V každom prípade musí poskytovať dostatočný priestor, aby si vták mohol mávať krídlami, liezť a poskakovať, a tým aj ostal v zdravom a dobrom fyzickom stave.
Menšie papagáje tiež s radosťou predvádzajú odvážne akrobatické triky na rozvetvených neošetrovaných konároch. Táto akrobatická povaha znamená, že im budete musieť v priestrannej klietke vytvoriť veľký počet príležitostí na šplhanie. Malé papagáje tiež zbožňujú hračky, najmä hojdačky, ktoré sa často stávajú ich obľúbeným miestom na zábavu a odpočinok.

Čistenie klietky

Raz či dva razy týždenne musíte vymeniť piesok pre vtáky v závislosti od veľkosti klietky, počtu jedincov a ich veľkosti. Každý týždeň tiež musíte umyť teplou vodou dno klietky. Pritom treba štetcom alebo vlhkou handrou očistiť bidielka a hračky a starostlivo umyť teplou vodou misku na kŕmenie a misku na vodu.
Klietka potrebuje raz za mesiac dôkladne vyčistiť: Pritom treba umyť celú klietku teplou vodou. Nikdy ale nesmiete použiť silný čistiaci prostriedok pre domácnosť!

Preberanie peria

Malé papagáje si preberajú a uhládzajú perie niekoľkokrát denne. Tiež sa im páči príležitostný kúpeľ. Zvyčajne pritom nepotrebujú žiadnu pomoc od ľudí.

Starostlivosť o zobák

Váš malý papagáj by mal mať stále k dispozícii kameň na obrusovanie zobáka a silný neošetrovaný konár. Potrebujú si brúsiť zobáky o kameň, aby neochoreli. Ideálny na tento účel je kameň VITA Fit® Mineral, ktorý obsahuje dôležité vitamíny, stopové prvky a prírodný uhličitan vápenatý.

Starostlivosť o pazúriky

Ak dáte malému papagájovi do klietky dostatočne široký neošetrovaný konár, bude si na ňom prirodzeným spôsobom obrusovať pazúriky. Ak mu však pazúriky narastú pridlhé, bude čas od času potrebovať zastrihnúť. V obchode pre chovateľov, veterinár alebo chovateľ vám ochotne ukážu, ako to správne urobiť.

Pŕchnutie

Počas pŕchnutia potrebujú menšie druhy papagájov mimoriadne vysoký prísun vitamínov, minerálov a iných živín. Moulting aid pre menšie aj väčšie druhy papagájov a chutné tyčinky Kräcker®, vytvorené špeciálne kvôli pŕchnutiu, vášmu vtákovi poskytnú živiny potrebné v tomto období.

Strava

Ideálna strava

Ako malé papagáje tu označujeme menšie druhy papagájov s dlhými chvostmi, ktoré pochádzajú predovšetkým z tropických a subtropických oblastí Austrálie a Južnej Ameriky. Základ stravy väčšiny menších druhov papagájov sa skladá zo semien a zŕn. Rady si pochutia aj na inej rastlinnej potrave: ovocie, zelenina, čerstvé zelené krmivo vo forme listov a bylín. Životné podmienky a najmä strava sa značne líšia podľa oblasti a rôzne vtáky sa rôznym spôsobom adaptovali na potravu, ktorá je dostupná v ich prirodzenom prostredí. Nech už žijú kdekoľvek, všetky menšie druhy papagájov zvyknú konzumovať nesmierne pestrú potravu.
Pestrý sortiment krmív spoločnosti Vitakraft bol vyvinutý s ohľadom na potreby výživy menších druhov papagájov: kvalitné semená dozrievajúce na slnku a pochádzajúce z prirodzeného prostredia vtákov s doplnkom životne dôležitých živín a ďalších prospešných zložiek, aby sa vytvorila optimálna strava podľa druhu, vďaka ktorej budú žiť dlho a zdravo.

Druhy potravy:

Hlavné krmivo:

Hlavné krmivo ako Menu Vital uspokojuje základné požiadavky na výživu malého papagája.

Kräcker®:

Chutné tyčinky Kräcker® majú niekoľko funkcií zároveň: vtáky sa musia k potrave prepracovať ako vo voľnej prírode. Vďaka tomu malý papagáj nespozná nudu a prirodzene sa zamestná. Vyzobávanie z tyčinky tiež malému papagájovi pomáha mať stále zdravý zobák.

Vita Nature®:

prírodné maškrty. Chutné dobroty, ktoré uspokoja prirodzené inštinkty vtákov, napr. vyzobávanie zŕn z prírodných klasov prosa.

Pochúťky:

Lahôdky ako Kräcker® a Rollinis Snack® zaručujú pestrosť a poslúžia ako odmena a pomôcka pri skrotení vášho miláčika a vytvorení puta medzi vami.

Výživové doplnky:

Doplnky krmív, napr. VITA Fit® Mineral či VITA Fit® Multivitamin, posilnia vtáka a podporia jeho pohodu. Spĺňajú špecifické požiadavky na výživu, ktoré môžu vzniknúť v určitých životných obdobiach, napríklad počas obdobia rastu, po chorobe alebo počas znášania vajíčok. Môžu byť prospešné pre mimoriadne aktívnych jedincov.

Rady pri kŕmení:

 • Vyberajte denne z misky na kŕmenie alebo dávkovača prázdne šupky od zŕn a dopĺňajte novou potravou.
 • Dajte malému papagájovi do klietky tyčinky na vyzobkávanie a ďobanie. Týmto prirodzeným spôsobom sa vták zamestná a precvičí si zobák.
 • Poskytujte pestrú potravu.
 • Podávajte každý deň čerstvú pitnú vodu.
 • Podávajte čerstvé ovocie a šťavnaté zelené byliny.

Správanie a zoznámenie

Správanie

Menšie druhy papagájov sú jednými z najinteligentnejších a najvyvinutejších druhov vtákov. Čím viac pozornosti im venujete, tým sa stanú dôverčivejšie. Ak si doprajete čas na pochopenie potrieb svojho malého papagája a adekvátne ich uspokojíte, čoskoro nadviažete pevné priateľstvo.

Nový člen vašej rodiny

Prvých niekoľko dní potrebujú menšie papagáje trocha pokoja, nech si zvyknú na nové prostredie. Aby ste ich čo najmenej rušili, musíte im pripraviť klietku už vopred. Akonáhle sa malý papagáj usadí, môžete mu byť nablízku a láskavo sa mu prihovárať. No najlepšie je nechať ho tak niekoľko dní.
Pozorovaním správania malého papagája ľahko spoznáte, či sa už cíti doma. Malý papagáj, ktorý sa zabýval, si začne vyzobávať zrná z misky alebo si poriadne upraví perie.
Menšie papagáje sú spoločenské živočíchy, ktoré treba chovať s inými jedincami ich druhu. No vtáky, ktoré sa vzájomne nepoznajú, potrebujú trocha času na spriatelenie. V tomto období ich musíte starostlivo sledovať.

Ako skrotiť malého papagája

Váš nový spolubývajúci sa usadí približne po týždni. Teraz je ten správny čas na zvykanie si na ľudskú ruku. Na to sa najlepšie hodí maškrta ako Kräcker®: Podajte mu v ruke do klietky klas na vyzobkávanie a prihovárajte sa malému papagájovi povzbudivým hlasom. Zvyčajne sa po krátkom čase priblíži k ruke a začne si z maškrty vyberať zopár zŕn. Ak tento postup budete pravidelne opakovať, vták si začne ruku spájať s kladným podnetom ako maškrta.

Výcvik

Niektoré menšie druhy papagájov vedia napodobňovať zvuky z okolia a svojich partnerov. Hoci toto prirodzené správanie je výraznou črtou najmä väčších druhov papagájov, aj menšie druhy sa vedia naučiť dobre rozprávať.
Ak chcete naučiť malého papagája určité slová alebo krátke vety, musíte dané meno alebo frázu opakovať denne. Malé papagáje sú mimoriadne pozorné a vnímavé v neskorých popoludňajších hodinách a často začnú byť samé od seba uvravené o takom čase. Malý papagáj, ktorý vás sleduje, nakloní hlavu nabok a bude vyzerať, ako by vám načúval so záujmom. Zvyčajne trvá veľmi dlho, kým povie prvé slovko, a často sa to stáva, keď to očakávate najmenej!
To isté platí aj pre zapamätanie pesničiek alebo opakovaných zvukov z okolia. Prirodzený talent na zapamätanie takýchto zvukov majú najmä korely chocholaté, ktoré ich často začlenia do svojho spevu.

Služby pre zákazníkov

Máte otázky o malých druhoch papagájov?

Tu nájdete kontaktný formulár.