Naše nové výrobky pre papagáje!

Objavte hneď!

Sprievodca k papagájom

Preskúmajte nášho sprievodcu k papagájom a ich prostrediu

Nákup vtáka a vybavenie

Nákup vtáka a vybavenie

Papagáje sú spoločenské vtáky a ich dôverčivá povaha je jednou z vlastností, kvôli ktorým sú také obľúbené. Majú rady, ak sa im niekto pravidelne prihovára, a majú hravú povahu. Skôr, ako si priveziete papagája domov, je niekoľko dôležitých vecí, na ktoré nemožno zabudnúť, ak vám nemá nič stáť v ceste dlhoročnému priateľstvu.

Kontrolný zoznam výbavy na začiatok:

 • veľká klietka so zvislými drôtmi na šplhanie
 • bidielka s rôznou veľkosťou na precvičovanie nôh (dostatočne hrubé, aby vták nohou neoblapil celý obvod bidielka)
 • neošetrované konáriky na šplhanie
 • hračky, aby sa váš miláčik zabavil (vyrobené z materiálov vhodných pre papagáje)
 • vodný kúpeľ na denné kúpanie
 • piesok pre vtáky, napríklad Vita® Sandy s uhličitanom vápenatým a dôležitými minerálmi
 • miska na kŕmenie alebo automatický podávač s hlavným krmivom, napríklad Vitakraft African alebo Vitakraft Amazonian
 • fľaša na vodu s čerstvou pitnou vodou alebo nápojom Vitakraft Aqua drink
 • minerálny kameň, napr. VITA Fit® Mineral Maxi na doplnenie minerálov a starostlivosť o zobák vášho vtáka
 • tyčinky Kräcker® na starostlivosť o zobák a pre pestrosť stravy

Správne miesto na vtáčiu klietku

Papagáje milujú spoločnosť a svetlý zakrytý kút v obývačke im poskytne ideálny priestor na klietku. Umiestnenie klietky niekde vo výške umožní vtákom sledovať, čo sa odohráva okolo nich. Ideálne sú tiež veľké izbové alebo vonkajšie voliéry. Niektorí milovníci vtákov si dokonca vyhradia samostatnú izbu pre vtáky, čo je žiaduce najmä v prípade veľkých chovov papagájov.

 • Vtáky sú citlivé na prievan a priame slnečné žiarenie, preto im nedávajte klietku príliš blízko okna. Zdomácnené vtáky tiež neznášajú extrémne výkyvy teplôt.
 • Predovšetkým kuchyne môžu byť nebezpečné kvôli horúcim sporákom, jedovatým čistiacim prostriedkom atď.
 • Papagáje majú rady čerstvý vzduch. V lete im môžete vytvoriť vonkajšiu voliéru v tienistom kúte vášho balkóna či záhrady, ktorá je chránená proti vetru.

Starostlivosť o vaše zvieratko

Vtáčia klietka

Okrem vhodnej stravy papagáje tiež potrebujú správnu klietku, aby aj ďalej boli zdravé a spokojné. Existuje pravidlo, že klietka nie je nikdy priveľká. V každom prípade musí poskytovať dostatočný priestor, aby si vták mohol mávať krídlami, liezť a poskakovať, a tým aj ostal v zdravom a dobrom fyzickom stave.
Papagáje tiež s radosťou predvádzajú odvážne akrobatické triky na rozvetvených neošetrovaných konároch. Táto akrobatická povaha znamená, že im budete musieť v priestrannej klietke vytvoriť veľký počet príležitostí na šplhanie. Papagáje zbožňujú aj hračky, najmä hojdačky, ktoré sa často stávajú ich obľúbeným miestom na zábavu a odpočinok.

Čistenie klietky

Raz či dva razy týždenne musíte vymeniť piesok pre vtáky v závislosti od veľkosti klietky, počtu jedincov a ich veľkosti. Každý týždeň tiež musíte umyť teplou vodou dno klietky. Pritom treba štetcom alebo vlhkou handrou očistiť bidielka a hračky a starostlivo umyť teplou vodou misku na kŕmenie a misku na vodu.
Klietka potrebuje raz za mesiac dôkladne vyčistiť: Pritom treba umyť celú klietku teplou vodou. Nikdy ale nesmiete použiť silný čistiaci prostriedok pre domácnosť!

Preberanie peria

Papagáje si preberajú a uhládzajú perie niekoľkokrát denne. Tiež sa im páči príležitostný kúpeľ. Zvyčajne pritom nepotrebujú žiadnu pomoc od ľudí.

Starostlivosť o zobák

Váš papagáj by mal mať stále k dispozícii kameň na obrusovanie zobáka a silný neošetrovaný konár. Papagáje si potrebujú brúsiť zobáky o kameň, aby neochoreli. Ideálny na tento účel je kameň VITA Fit® Mineral Maxi, ktorý obsahuje dôležité vitamíny, stopové prvky a prírodný uhličitan vápenatý.

Starostlivosť o pazúriky

Ak dáte papagájovi do klietky dostatočne široký neošetrovaný konár, bude si na ňom pazúriky obrusovať prirodzeným spôsobom. Ak mu však pazúriky narastú pridlhé, bude čas od času potrebovať zastrihnúť. V obchode pre chovateľov, veterinár alebo chovateľ vám ochotne ukážu, ako sa to má správne urobiť.

Pŕchnutie

Počas pŕchnutia potrebujú papagáje mimoriadne vysoký prísun vitamínov, minerálov a iných živín. Moulting aid pre menšie aj väčšie druhy papagájov a chutné tyčinky Kräcker®, vytvorené špeciálne kvôli pŕchnutiu, vášmu vtákovi poskytnú živiny potrebné v tomto období.

Strava

Dokonalá strava

Papagáje vo voľnej prírode žijú hlavne v tropických a subtropických oblastiach, pričom väčšina druhov pochádza z Južnej Ameriky a Austrálie. Základ potravy väčšiny papagájov tvoria semená a zrná rôznych rastlín. Často nachádzajú aj ovocie, zeleninu a čerstvé zelené kŕmenie vo forme trávy a voľne rastúcich bylín. Životné podmienky a najmä strava sa značne líšia podľa oblasti a rôzne vtáky sa rôznym spôsobom adaptovali na potravu, ktorá je dostupná v ich prirodzenom prostredí. Optimálna strava vhodná pre určité druhy preto musí odrážať prirodzené prostredie týchto vtákov.

Pestrý sortiment krmív spoločnosti Vitakraft bol vyvinutý s ohľadom na potreby výživy papagájov: kvalitné semená dozrievajúce na slnku a pochádzajúce z prirodzeného prostredia vtákov, s doplnkom životne dôležitých živín a ďalších prospešných zložiek, aby sa vytvorila optimálna strava podľa druhu, vďaka ktorej budú žiť dlho a zdravo.

Druhy potravy:

Hlavné krmivo:

Hlavné krmivo ako Menu Vital uspokojuje základné požiadavky na výživu papagája.

Kräcker®:

Chutné tyčinky Kräcker® majú niekoľko funkcií zároveň: vtáky sa musia k potrave prepracovať ako vo voľnej prírode. Vďaka tomu váš papagáj nespozná nudu a prirodzene sa zamestná. Vyzobávanie z tyčinky tiež papagájovi pomáha mať stále zdravý zobák.

Vita Nature®:

prírodné maškrty. Chutné dobroty, ktoré uspokoja prirodzené inštinkty vtákov, napr. vyzobávanie zŕn z prírodných klasov prosa.

Pochúťky:

Lahôdky ako Kräcker® a Rollinis Snack® zaručujú pestrosť a poslúžia ako odmena a pomôcka pri skrotení vášho miláčika a vytvorení puta medzi vami.

Výživové doplnky:
Doplnky krmív, napr. VITA Fit® Mineral Maxi či VITA Fit® Multivitamin, posilnia vtáka a podporia jeho pohodu. Spĺňajú špecifické požiadavky na výživu, ktoré môžu vzniknúť v určitých životných obdobiach, napríklad počas obdobia rastu, po chorobe alebo počas znášania vajíčok. Môžu byť prospešné pre mimoriadne aktívnych jedincov.

Rady pri kŕmení:

 • Vyberajte denne z misky na kŕmenie alebo dávkovača prázdne šupky od zŕn a dopĺňajte novou potravou.
 • Dajte papagájovi do klietky tyčinky na vyzobkávanie a ďobanie. Týmto prirodzeným spôsobom sa vták zamestná a precvičí si zobák.
 • Poskytujte pestrú potravu.
 • Podávajte každý deň čerstvú pitnú vodu.
 • Podávajte čerstvé ovocie a šťavnaté zelené byliny.

Správanie a zoznámenie

Správanie

Papagáje sú jednými z najinteligentnejších a najvyvinutejších druhov vtákov. Čím viac pozornosti im venujete, tým sa stanú dôverčivejšie. Ak si doprajete čas na pochopenie potrieb vášho papagája a adekvátne ich uspokojíte, čoskoro nadviažete pevné priateľstvo.

Nový člen vašej rodiny

Prvých niekoľko dní potrebujú papagáje trocha pokoja, nech sa zabývajú v novom prostredí. Aby ste ich čo najmenej rušili, musíte im pripraviť klietku už vopred. Akonáhle sa váš papagáj usadí, môžete mu byť nablízku a láskavo sa mu prihovárať. No najlepšie je papagája nechať tak niekoľko dní.
Pozorovaním správania papagája ľahko spoznáte, či sa tam už cíti doma. Papagáj, ktorý sa zabýval, si začne vyzobávať zrná z misky alebo poriadne si upraví perie.
Papagáje sú spoločenské živočíchy, ktoré treba chovať s inými jedincami ich druhu. Vtáky, ktoré sa vzájomne nepoznajú, potrebujú trocha času na spriatelenie. Možno budete potrebovať trpezlivosť. Koniec koncov rozhodnutie, či prijme partnera alebo nie, je na samotnom papagájovi.

Ako skrotiť papagája

Váš nový spolubývajúci sa usadí približne po týždni. Teraz je ten správny čas na zvykanie si na ľudskú ruku. Na to sa najlepšie hodí maškrta ako Kräcker®: podajte mu v ruke do klietky klas na vyzobkávanie a prihovárajte sa papagájovi povzbudivým hlasom. Zvyčajne sa po krátkom čase priblíži k ruke a začne si z maškrty vyberať zopár zŕn. Ak tento postup budete pravidelne opakovať, vták si začne ruku spájať s kladným podnetom ako maškrta.

Výcvik

Niektoré druhy papagájov vedia napodobňovať zvuky z okolia a svojich partnerov. Hoci je toto prirodzené správanie mimoriadne nápadné v prípade papagája sivého, dobre sa naučiť rozprávať vedia aj iné druhy, napríklad ara, kakadu, amazoňan a lori.
Ak chcete naučiť papagája určité slová alebo krátke vety, musíte dané meno alebo frázu opakovať denne. Papagáje sú mimoriadne pozorné a vnímavé v neskorých popoludňajších hodinách a často začnú byť samy od seba o takom čase uvravené. Papagáj, ktorý vás sleduje, nakloní hlavu nabok a bude vyzerať, ako by vám načúval so záujmom. Zvyčajne trvá veľmi dlho, kým papagáj povie prvé slovko, a často sa to stáva, keď to očakávate najmenej!

Služby pre zákazníkov

Máte otázky o papagájoch? 

Tu nájdete kontaktný formulár.