VEĽKÁ ZÁHADA: Ako to preboha mačky robia?

Vy na pohovke, veľmi blízko svojej mačky, ľahko ju poškriabete - a pradúce zariadenie je zapnuté. Čistý komfort. Ale prečo mačka pradie? Aj po desaťročiach výskumu je tento fenomén stále záhadou.

Vy na pohovke, veľmi blízko svojej mačky, ľahko ju poškriabete - a pradúce zariadenie je zapnuté. Čistý komfort. Ale prečo mačka pradie? Aj po desaťročiach výskumu je tento fenomén stále záhadou.

Každá mačka má svoj vlastný pradiaci tón.

Čo je známe o pradeniu: Každá mačka má svoj vlastný zvuk, ktorý si udrží od mladého veku po celý život. To je zvyčajne 26 Hertzov. Hmotnosť a veľkosť nehrajú rolu - aspoň pre domáce mačky. Zvuk sa vytvára pri nádychu a výdychu. Len s malou pauzou 50 milisekúnd, pauzou, ktorá je pre ľudské uši nepostrehnuteľná. Okrem toho naše domáce tigre nie sú jedinými zástupcami mačkovitých šeliem, ktorí produkujú tento príjemný zvuk: oceloty, servaly, rysy a púštne rysy, pumy a gepardy tiež produkujú bzučanie. V priebehu času bol tento zvuk detekovaný dokonca u niektorých druhov opíc.

Ako robíš to pradenie?

Jedna vec je jasná: pradenie je výsledkom komplikovaného odklonu prúdenia vzduchu, ktorý zahŕňa časti tela medzi bránicou a hrtanom. Ale ako presne to robia? Mačky, na rozdiel od ľudí, majú dva páry hlasiviek. Takzvané "skutočné" a "falošné" hlasivky. Tie druhé sú známe aj ako "predný záhyb", boli dlho považované za zdroj pradenia. Diskutovaná bola tiež hyoidná kosť alebo prietok krvi v pľúcach a hlavnej tepne. Najbežnejšia hypotéza dnes znie: sú to vibrácie "skutočnej dvojice hlasiviek". Ale to samo o sebe nestačí na vysvetlenie tohto zvláštneho, zvučného neustáleho pradenia. Je to nejakým spôsobom modulované. Najnovšie poznatky ukazujú, že nervové impulzy ovplyvňujú pradenie ako akýsi generátor vibrácií.

Prečo mačky pradú?

Doteraz neboli zodpovedané všetky otázky.

Samozrejme si vždy spájate pradenia s pohodlím a spoločenským správaním. Mačka je šťastná - tak predie. Matka chce upokojiť a hýčkať svoje mačiatka - tak pradie. Ako pozornému majiteľovi mačky vám určite neuniklo, že váš miláčik pradie aj v úplne iných situáciách: napríklad keď je zranený alebo má bolesti. Bolo preukázané, že mačacie vrnenie je pre majiteľov príjemné a prospešné. Znižuje krvný tlak, vyvoláva uvoľňovanie hormónu šťastia serotonínu, zlepšuje rytmus prebudenia a spánku, zmierňuje poruchy spánku a obmedzuje svalové kŕče. Je samozrejme možné, že pradenie má tiež "liečivý účinok" na samotné zviera. Hovorí sa teda príležitostne o takzvanom "liečivom pradení". Ale je toho viac: najnovší výskum ukázal, že vibrácie vrnenia posilňujú kosti. Princíp, ktorý sa používa aj vo vibračnom trenažéri pre športovcov a starších ľudí. Je možné, že si mačka takmer pri spánku posilňuje kosti. Pravdepodobne to nie sú posledné poznatky o pradeniu mačky. Ale možno to nemusíme úplne odkrývať. Je to proste len jeden zo zázrakov - ako naši miláčikovia.