SŤAHOVANIE MAČKY: Takto sa mačky rýchlo cítia ako doma

Sťahovanie mačky je skutočnou výzvou. Naše zamatovej labky nemajú rady zmeny - a rozhodne žiadny stres. Oboje je ale pri sťahovaní nevyhnutné, ale môžeme ich dobre zvládnuť správnou prípravou a prevedením.

Fáza 1: Sú povolené domáce zvieratá?

Pred zmenou bytu sa samozrejme musíte uistiť, že nový prenajímateľ umožňuje chovať v byte mačky. Chov mačiek v zásade nemožno zakázať, ale ak majiteľ bytu nesúhlasí, mohlo by to vyvolať konflikt hneď na počiatku prenájmu. Je tiež na mieste opýtať sa, ako to funguje so susedmi alebo spoluvlastníkmi.

Fáza 2: Prípravy na presun

Keď budú vyjasnené právne problémy, je užitočné v novom domove prijať dôležité preventívne opatrenia, ktoré nám neskôr ušetria hluk a stres. V ideálnom prípade upevníme na balkón sieť pre mačky už pred nasťahovaním, aby sme sa vyhli neskoršiemu hluku. Ako to potom pokračuje, záleží aj na vašej mačke. Je zvyknutá na transport? Je zvedavá? Lepšie je mačke byt vopred ukázať a vziať ju znova na pár dní do starého domova. Mačky bývajú často vystrašené a nemali by zostávať v novom byte spočiatku samy.

Fáza 3: vypratanie starého bytu

Opäť je veľmi dôležitá osobnosť mačky. Ak je zvedavá a nebojácna, bude to pre ňu vzrušujúce a zábavné. Bojazlivú mačku je lepšie nechať v pokoji nanejakom známom mieste - napr. V kúpeľni, aby mala pokoj. Mali by ste sa vždy snažiť byť čo najpokojnejší. Vaša mačka sa orientuje podľa vášho duševného stavu. A bez ohľadu na to, ako je pre vás ťažké vyžarovať vyrovnanosť v celej tej hektickej situácii, neskôr z toho budete mať prospech. Čím menej je mačka touto zmenou stresovaná, tým ľahšie si na nový domov zvyká.

Fáza 4: Deň presunu

V deň presťahovania ide do tuhého: sťahováci prichádzajú a odchádzajú, dvere do bytu budú otvorené, je tam hluk a rozruch. V ideálnom prípade môžete svoju mačku v tento deň nechať u priateľov. Pokiaľ tento luxus nemôžete ponúknuť, mali by ste mačku nechať v miestnosti, do ktorej sa nebude chodiť a ktorá zostane zamknutá. V ideálnom prípade by ste mohli toto "útočisko" pripraviť už vopred. Napríklad tým, že tu mačku budete niekoľko dní vopred kŕmiť a umiestnite známe predmety, ako sú prikrývky, plyšové pelechy, misky a samozrejme toaleta. Až keď je do nového domova privezené všetko, nábytok je na svojom mieste a už nemožno očakávať žiadne ďalšie veľké práce, domáci tiger sa s vami presťahuje. Aj teraz je vaše vnútorné rozpoloženie dôležitou orientáciou. Buďte teda pokojní a odhodlaní. Pokiaľ začne stonať a protestovať, ignorujte toto správanie. Nepomôžete svojej mačke, pokiaľ ju budete ľutovať. To by len posilnilo jej nepokoj.

Keď prídete do nového bytu, vezmite mačku na pokojné miesto alebo do jej domčeku.  Všetko ostatné nechajte na jej tempe - kedy opustí prepravný box, kedy bude jesť, kedy preskúma byt - o všetkom si rozhodne sama.

Fáza 5: Po presune

Ak vezmete do úvahy všetky predchádzajúce tipy, mala by si vaša mačka rýchlo zvyknúť. Napriek všetkej vašej všímavosi sa môže stať, že je vaša zamatová laba v strese. Možno nie je toaleta na správnom mieste? Možno, že by malo byť zmenené umiestnenie škrabadlá? Sledujte svoju mačku a uvidíte, čo sa jej páči a kde sa cíti najpohodlnejšie. Mimochodom, vonkajšiu mačku by ste mali nechať doma aspoň dva až tri týždne. Najprv musí prijať nové miesto bydliska ako svoj domov. Venujte jej v tejto dobe dostatočnú náklonnosť. Čas je teraz čarovné slovo: čas spoločne - ale tiež čas, ktorý vaša mačka potrebuje, aby sa prispôsobila novému prostrediu.