Naše nové produkty pre činčilu!

Objevte hned!

Sprievodca k činčilám

Preskúmajte nášho sprievodcu k činčilám, ich správaniu a zistite o nich viac.

Nákup zvieraťa a vybavenie

Činčily sú aktívne hlodavce, ktoré rady pobehujú – a sú vynikajúce zvieratká do domácnosti. Ak si doprajete trocha času a dozviete sa niečo o povahe činčíl, budete vedieť týmto tvorom ponúknuť optimálne životné podmienky, ku ktorým patrí správna klietka, vhodná potrava a dostatok činností, aby sa zabavili. Sú však určité veci, ktoré treba urobiť, kým si činčilu kúpite.

Kontrolný zoznam výbavy na začiatok:

 • dostatočne priestranná klietka pre činčily
 • masívna umývateľná miska na kŕmenie
 • stojan na seno na každodennú potrebu sena
 • fľaša na vodu s čerstvou pitnou vodou alebo nápojom Vitakraft Aqua drink
 • domček na spanie a odpočinok
 • silné neošetrené konáre, dosky na sadanie v rôznych výškach a rebríčky na lezenie
 • na zábavu a hranie činčily: kartónové rúrky, drevené hojdačky atď.
 • kameň pre hlodavce obsahujúci dôležité minerály, napríklad VITA Fit® mineral stone
 • podstielku do hniezda, napríklad seno radu VitaVerde® alebo zvyšky látok
 • mäkká savá podstielka, napr. Comfoft classic vyrobená z pilín.
 • hlavné krmivo, napríklad Vita Fit® Vitamin Pellets
 • tyčinky Vitakraft Kräcker®, aby sa vaše zvieratko zamestnalo a obrusovali sa mu zuby

Rady pri kúpe činčily

Činčily možno nájsť v takmer každom obchode s potrebami pre chovateľov alebo kúpiť priamo od chovateľov. Záchranné stanice pre zvieratá majú tiež často činčily, ktoré potrebujú nový domov. Pri kúpe činčily sa uistite, že má najmenej 8 týždňov. Pretože činčily začínajú byť aktívne za súmraku, najlepší čas na výber vášho nového maznáčika je v neskorých popoludňajších hodinách.

Znaky zdravej činčily:

 • živé správanie (v správnu dennú hodinu)
 • hustá rovnomerná srsť bez holých miest
 • suchý čistý ňufák
 • jasné lesklé oči
 • rovné okraje uší bez šupiniek a chrást
 • zdravé predné zuby, ktoré musia mať oranžovožltú farbu a rovnobežnú polohu
 • čistý zadok a pevný oválny trus

Starostlivosť o vaše zvieratko

Činčily potrebujú priestrannú klietku, v ktorej majú miesto na poskakovanie. Musia mať aj pravidelne, pokiaľ možno denne, možnosť si voľne pobehať po dome a uspokojiť svoju potrebu pohybu. No nezabudnite: silný inštinkt činčíl niečo ohlodávať môže niekedy spôsobiť poškodenie nábytku, takže ak sú mimo klietky, pozorne ich strážte.

Starostlivosť a zdravie

Činčily sú veľmi čistotné zvieratká s veľmi slabým pachom. Nepotrebujú priamu pomoc pri čistení, no aj tak musíte vedieť a dodržiavať nasledujúce:

Srsť

Vo svojom prirodzenom prostredí si činčily udržiavajú, čistia a odmasťujú srsť pravidelnými „kúpeľmi” v jemnom piesku. Je to jediný spôsob, ako si vedia udržiavať ochrannú izolačnú vrstvu na svojej hodvábno-hladkej srsti. Každodenný kúpeľ v piesku, napríklad Chinchilla Sandy special od firmy Vitakraft, má preto mimoriadny význam pre zdravie, vzhľad a spokojnosť činčily.
A nech už ich srsť vyzerá akokoľvek mäkko, činčily zvyčajne neobľubujú pravidelné hladenie, pretože sa im na srsti zachytáva prirodzený tuk z ľudských rúk.

Zuby

Predné zuby činčilám dorastajú po celý život. Na ich obrúsenie preto činčily potrebujú obhrýzať niečo veľmi tvrdé, napríklad tyčinky Kräcker® alebo konáriky z neošetrených ovocných stromov. Seno tiež hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní zubov v zdravom stave, pretože ho musia dlho prežúvať. Ak má činčila akékoľvek problémy so zubmi, musíte požiadať veterinára o radu.

Klietka činčily

Činčily sú od prírody veľmi čulé a nič ich tak neteší, ako pobehovanie a poskakovanie. Ich klietka preto musí byť dostatočne priestranná na poskakovanie a dostatočne vysoká. Vhodné riešenie je vtáčia voliéra pre malé vtáky, do ktorej v rôznych výškach pripevníte dosky na posedávanie. Pri kúpe sa však presvedčte, že má dostatočne veľké dvierka pre činčilu.

Výbava do klietky pre činčily

Všetky klietky pre činčily musia ponúkať veľa príležitostí na hranie a lezenie. Drôty musia byť dostatočne hrubé, aby sa činčily neprehrýzli cez ne von. Drôty s náterom alebo obalené plastom môžu vášmu zvieratku ublížiť.

Správne miesto na klietku pre činčilu

Činčily cez deň spia, preto ich musíte chovať na pokojnom mieste. Ideálne miesto je svetlý oddelený kútik v miestnosti. Najlepšie je postaviť klietku vo výške hrudníka, nech sa vaše zvieratko nebojí pohybov zhora. Klietku neumiestňujte na príliš teplom mieste, ideálna teplota izby je 18 °C. Dokonca aj v lete by nemala byť teplota dlhodobo vyššia ako 25 °C. Činčily neznášajú prievan ani priame slnečné svetlo.

Čistenie klietky vašej činčily

Všetko čistenie treba obmedziť na večerné hodiny po zobudení činčily. Niekoľkokrát týždenne odstraňujte znečistené seno a vlhkú podstielku a dopĺňajte čisté (vrátane podstielky zo spacieho domčeka).
Klietka potrebuje raz za mesiac dôkladne vyčistiť: umyte fľašu na pitie, misku na kŕmenie, pieskový kúpeľ, umyte dno klietky teplou vodou a nasypte do klietky podstielku v pôvodnom objeme. Raz za mesiac musíte tiež teplou vodou umyť konáre, ktoré činčily používajú na lezenie, a dobre ich očistiť. Nikdy nepoužívajte silné čistiace prostriedky pre domácnosť.

Vytvorenie prirodzeného prostredia

Činčily najradšej bývajú v klietke v spoločnosti iných jedincov vlastného druhu. Pretože vo svojom prirodzenom prostredí žijú činčily v kolóniách, nie sú zvyknuté na osamelý život. Ideálni spoločníci sú dvojica opačného pohlavia alebo dve samice, ktoré spolu vyrastali. Dokonca aj dva samčeky budú zvyčajne spolu dobre nažívať, ak tam nebude samička, kvôli ktorej sa budú biť.
Pri zoznamovaní dvoch neznámych činčíl musíte postupovať veľmi opatrne. Ktokoľvek, kto chová pár opačného pohlavia, v ktorom je nevykastrovaný samček, by mal prirodzene rátať s veľkým prírastkom.

Strava

Ideálna strava

Činčily sú prispôsobené potrave, ktorá sa normálne nachádza v ich prirodzenom prostredí v juhoamerických Andách. Zahŕňa to predovšetkým potravu s nízkym obsahom živín a vysokým obsahom vlákniny, napríklad zeleninu, rastliny, trávu, korienky, kôru a príležitostne ovocie alebo bobule.
Inými slovami, činčily sú ozajstné bylinožravce, ktoré potrebujú potravu s vysokým obsahom vlákniny, a to aj ako domáce zvieratká. Ideálne tieto požiadavky spĺňajú seno a špeciálne hlavné krmivo, napríklad Vitakraft Chinchilla Pellets. Ideálne doplnky sú sušené bylinky a minerálny kameň. Činčily sú impulzívne hlodavce plné energie, preto by mali mať v klietke neustále tyčinku Kräcker®. Rady tiež obhrýzajú čerstvé konáre z ovocných stromov.

Druhy potravy:

Hlavné krmivo:
Základné požiadavky na výživu vašej činčily spĺňa hlavné krmivo Chinchilla Pellets alebo VITA® Special.

Krmivo s vlákninou:
Krmivo s vlákninou má vysoký podiel vlákniny, ktorá je zásadne dôležitá pre zdravé trávenie činčíl. Pretože vláknina si žiada veľa žuvania, znamená aj starostlivosť o zuby a činčilu zamestná. Medzi krmivá s vlákninou patria seno VitaVerde®, zmesi sena VitaVerde® Nature plus s rôznymi príchuťami vrátane púpavy.

Kräcker®:
Tieto chutné tyčinky na obhrýzanie majú mnoho rôznych funkcií. Činčily sa musia k potrave prepracovať ako vo voľnej prírode, vďaka čomu sa zamestnajú a nebudú sa nudiť. Obhrýzanie tvrdých tyčiniek Kräcker® okrem toho umožní obrúsenie neustále rastúcich zubov a udrží ich zdravé.

Pochúťky:
Chutné maškrty s vysokým obsahom zeleniny a ovocia, napríklad VitaVerde® Nature Mix fruit/ vegetable/organic, predstavujú pre malé hlodavce spestrenie a možno ich použiť ako odmenu. Poslúžia aj ako užitočná pomôcka pri zoznamovaní činčily a jej skrotení.

Výživové doplnky:
Výživové doplnky pre zvieratá, napríklad VITA Fit® mineralVITA Fit® C-Forte a VITA Fit® Vitamin C. Spĺňajú špecifické požiadavky na výživu, ktoré môžu vzniknúť v určitých životných obdobiach, napríklad počas obdobia rastu, po chorobe alebo počas brezivosti. Môžu byť prospešné pre mimoriadne aktívnych jedincov.

Rady pri kŕmení:

 • Vždy kŕmte svojho miláčika v noci.
 • Neustále musí mať k dispozícii seno.
 • Sledujte množstvo hlavného krmiva, ktoré podávate.
 • Podávajte denne čerstvú vodu alebo nápoj Vitakraft Aqua drink.
 • Zaistite, aby činčila mala stále niečo na obhrýzanie a obrusovanie zubov, napríklad tyčinky Kräcker® alebo neošetrené konáriky.
 • Najlepší moment na podanie maškrty zvieratku je, keď sa ide hrať von.
 • Podávajte iba malé množstvo čerstvého ovocia, orechov a zeleného krmiva.

Správanie a zoznámenie

Ak s činčilami budete zaobchádzať s láskou, veľmi rýchlo skrotnú a naučia sa reagovať na svoje meno. Činčily sú ideálne domáce zvieratká pre pracujúce osoby, pretože vedú nočný život a začínajú byť aktívne až v skorých večerných hodinách. Keď sa tieto vitálne živočíchy zobudia, rady predvedú svoje akrobatické umenie: odvážne triky pri lezení a výskoky do metrovej výšky z miesta nie sú pre týchto rodených zvieracích gymnastov nič mimoriadne. Dôležité: činčily potrebujú cez deň spať a nesmiete ich rušiť.

Nový domov

Hoci niektoré činčily sa v novom udomácnia za niekoľko dní, iné na to potrebujú trocha dlhší čas. V každom prípade doprajte svojmu novému spolubývajúcemu pokoj, kým sa nezačne cítiť v novom prostredí ako doma. Činčily bývajú od prírody ľakavé. Vyľakať a stresovať môže vaše zvieratko hluk, cudzí ľudia a náhle pohyby – aj keď spočiatku činčila vyzerá v poriadku.

Ako skrotiť činčilu

Akonáhle sa činčila trocha zabýva, môžete ju začať zvykať na svoju prítomnosť. Môžete jej napríklad každý večer cez stenu klietky podávať maškrtu a pritom sa jej jemne prihovárať. Činčily mimoriadne obľubujú tyčinky Kräcker® alebo príležitostne rozdelený lieskový oriešok.

Keď si činčila zvykne na tento spôsob kŕmenia, začnite ju kŕmiť cez otvorené dvere. Až bude zrejmé, že sa činčila nebojí vašej ruky a sama sa priblíži, môžete sa jej začať opatrne dotýkať. Nepokúšajte sa ju zdvihnúť, kým sa vám nenechá dotýkať bez príznakov strachu. Zdvihnutie činčily si žiada dôveru zo strany zvieraťa, ako aj intuíciu zo strany majiteľa. Najprv zasuňte ruku pod činčilu. Druhou rukou činčilu pridržiavajte na konci chvosta, aby nevyskočila. Dôležité: chvost činčily je veľmi citlivý, preto ju nikdy nesmiete chytiť za koniec chvosta alebo ju zaň držať. Taktiež nechytajte činčilu za krk, pretože by jej srsť v týchto miestach vypadala.

Služby pre zákazníkov

Máte otázky o činčilách? 

Tu nájdete kontaktný formulár.