Naše nové produkty pre škrečky!

Objavte hneď!

Sprievodca ku škrečkom

Preskúmajte nášho sprievodcu ku škrečkom, ich správaniu a zistite o nich viac.

Nákup zvieraťa a vybavenie

Ako typickí samotári škrečky necítia potrebu spoločnosti iných jedincov svojho druhu. Oveľa dôležitejšie je poskytnúť týmto maličkým hlodavcom dostatok príležitostí na pohyb, aby ostali aktívni. Preto musíte pripraviť veľkú klietku s kolesom a množstvom prekážok na lezenie skôr, ako sa do nej váš nový škrečok nasťahuje.

Kontrolný zoznam výbavy na začiatok:

  • veľká klietka s vodorovnými tyčkami na lezenie. Upozornenie: Medzera medzi drôtmi nesmie byť priveľká, inak škrečok môže utiecť!
  • miska na kŕmenie na semená a zrná
  • stojan na zelené kŕmenie a seno
  • fľaša na vodu s čerstvou pitnou vodou alebo nápojom Vitakraft Aqua Drink
  • slaná lízanka obsahujúca dôležité minerály
  • koleso na nočný pohyb vášho škrečka
  • škatuľka na spanie, kde škrečok môže odpočívať cez deň
  • na postavenie hniezda: seno a materiál z prírodnej bavlny, napríklad VitaVerde® a podstielka pre škrečky Dreamy Soft.
  • mäkká savá podstielka, napríklad Comfort Classic firmy Vitakraft
  • hlavné krmivo, napríklad Vitakraft Menu Vital
  • tyčinky Vitakraft Kräcker®, aby sa vaše zvieratko zamestnalo a obrusovali sa mu zuby

Rady pri kúpe škrečka

Škrečky možno nájsť takmer v každom obchode s potrebami pre chovateľov alebo kúpiť priamo od chovateľov. Záchranné stanice pre zvieratá majú tiež často škrečky hľadajúce nový domov. Pretože tieto malé hlodavce začínajú byť aktívne za súmraku, ideálne je ísť si vybrať škrečka v neskorých popoludňajších alebo skorých večerných hodinách. V týchto hodinách sa škrečky zobudia a vy ich môžete ľahšie pozorovať. Pri kúpe škrečka sa uistite, že má najmenej 4 – 5 týždňov.
Tip: Dobrý nápad je požiadať predavača v obchode s chovateľskými potrebami, aby vám nechal trocha použitej podstielky zo spacej škatuľky. Môžete ho umiestniť do klietky, ktorú ste pripravili doma, a známy pach pomôže vášmu novému miláčikovi sa udomácniť.

Znaky zdravého škrečka:

  • hladká lesklá srsť
  • živé správanie
  • jasné oči
  • suchý ňufák
  • čistý zadok

Správne miesto na klietku pre škrečka

Škrečky spia takmer celý deň, a preto ich klietku treba umiestniť na tichom mieste mimo prievanu a priameho slnečného svetla. Škrečky tiež treba chrániť pred výrazným kolísaním teploty.

Dobrodružné ihrisko pre škrečky

Škrečky sú odborníci v lezení a majú takmer akrobatické schopnosti. Popustite preto svoju fantáziu pri zariaďovaní klietky pre škrečka – najdôležitejšie je uspokojiť potrebu škrečka liezť. Okrem drôtikov na klietke škrečky rady vyliezajú na neošetrené konáriky alebo behajú hore dole po drevených rebríčkoch. Nezabudnite však na bezpečnosť vášho zvieratka: ak sa škrečok zrazu pustí (a škrečky to zvyknú robiť), musí mať možnosť dopadu na niečo mäkké.

Starostlivosť o vaše zvieratko

Vytvorenie prirodzeného prostredia

Ako typickí samotári škrečky necítia potrebu spoločnosti iných jedincov svojho druhu. Hoci niekedy ich možno chovať spolu bez problémov, dokonca aj škrečky opačného pohlavia neprejavia o seba záujem okrem obdobia párenia a radšej sa budú vzájomne vyhýbať. Ak chováte viac ako jedného škrečka, musíte prinajmenšom vytvoriť bezpečný priestor, kde možno držať škrečky od seba, ak dôjde ku sporom.

Najmä zlaté škrečky treba chovať osobitne, pretože neznášajú iných príslušníkov rovnakého druhu. Trpasličie škrečky majú otvorenejšiu povahu a často možno chovať niekoľko zvieratiek v rovnakej klietke.

Vyčesávanie

Krátkosrsté škrečky nepotrebujú žiadnu pomoc so starostlivosťou o svoju srsť. Srsť dlhosrstých škrečkov treba kontrolovať pravidelne, či nie je špinavá a zamotaná, a môžete ju vyčesávať mäkkou kefkou. Dôležité: Škrečky pochádzajú zo suchého púštneho prostredia a nesmú sa kúpať!

Čistenie klietky škrečka

Klietku škrečka musíte upratať zvnútra a zvonka večer, keď je škrečok zobudený. Vypláchnite fľašu na pitie a misku na kŕmenie teplou čistou vodou. Vyčistite podlahu klietky raz týždenne pomocou vlhkej handry a nasypte čisté piliny v pôvodnom množstve. Klietka raz za mesiac potrebuje dôkladne vyčistiť: vymyte celú klietku a mriežky vo vani teplou vodou. Nikdy ale nesmiete použiť silný čistiaci prostriedok pre domácnosť!

Strava

Ideálna strava

Škrečky pochádzajú z prostredia púští a stepi, kde možno potravu nájsť iba vzácne. Často strávia celú noc hľadaním dostatočného množstva vhodnej potravy, ktorá sa skladá z rastlín, semien, ovocia a hmyzu. Pre škrečky je mimoriadne dôležité mať určitý objem živočíšnych aj rastlinných bielkovín v potrave, pretože tieto bielkoviny zásobujú týchto „bežcov na dlhé trate” energiou, ktorú potrebujú.

Naše domáce škrečky sú tiež mimoriadne aktívni tvorovia, ktorí potrebujú veľa energie na behanie, lezenie a iné. Aby ostali zdravé a v dobrom stave, potrebujú škrečky špeciálne nastavenú potravu s vysokým obsahom kvalitných bielkovín a rastlinných tukov. Koncepcia ideálnej stravy spoločnosti Vitakraft bola vytvorená s ohľadom na konkrétne potreby škrečkov tak, aby obsahovala všetko, čo potrebujú, aby žili dlho a zdravo.

Druhy potravy:

Hlavné krmivo:
Hlavné krmivo ako Menu Vital uspokojuje základné požiadavky na výživu škrečka.

Krmivo s vlákninou:
Krmivo obsahuje vysoký podiel vlákniny. Pretože vláknina si žiada veľa žuvania, znamená aj starostlivosť o zuby a škrečka zamestná. Medzi krmivá s vlákninou patria seno VitaVerde®, zmesi sena VitaVerde® Nature plus s rôznymi príchuťami vrátane púpavy.

Kräcker®:
Tieto chutné tyčinky na obhrýzanie majú mnoho rôznych funkcií. Škrečky sa musia k potrave prepracovať ako vo voľnej prírode, vďaka čomu sa zamestnajú a nebudú sa nudiť. Obhrýzanie tvrdých tyčiniek Kräcker® okrem toho umožní obrúsenie neustále rastúcich zubov a udrží ich zdravé.

Pochúťky:
Maškrty ako Drops slúžia predovšetkým ako odmena, hoci tiež pomáhajú skrotiť vaše zvieratko a vytvoriť puto.

Výživové doplnky:
Výživové doplnky pre domáce zvieratá, napríklad VITA Fit® mineral, peletky VITA Fit® C-Forte a kvapky VITA Fit® Vitamin C. Spĺňajú špecifické požiadavky na výživu, ktoré môžu vzniknúť v určitých životných obdobiach, napríklad počas obdobia rastu alebo po chorobe. Môžu byť prospešné pre mimoriadne aktívnych jedincov.

Rady pri kŕmení:

  • Podávajte pestrú potravu.
  • Podávajte každý deň šťavnatú potravu ako ovocie alebo čerstvo vypestované zelené krmivo.
  • Pozor na plesne: pravidelne musíte odstrániť jedlo, ktoré si škrečok nazhromaždil, a každý deň odstraňujte zoschnuté rastlinné zvyšky.
  • Zabezpečte svojmu miláčikovi neustály prístup k čerstvej vode alebo nápoju Vitakraft Aqua Drink.
  • Na obrúsenie zubov potrebujú škrečky niečo, čo by obhrýzali, napríklad tyčinky Kräcker®.
  • Zabezpečte životne dôležité minerály a stopové prvky, ktoré škrečok potrebuje, zavesením slanej lízanky do klietky, napríklad VITA Fit® Sel-plus firmy Vitakraft.

Správanie a zoznámenie

Správanie

Zlaté škrečky zvyknú uprednostňovať samotársky život, a preto ich najradšej chovajte samotné. Naproti tomu trpasličie škrečky majú otvorenejšiu povahu a často možno chovať niekoľko zvieratiek v rovnakej klietke.

Škrečky: zberatelia od prírody

Škrečky sú majstrami prírody v hromadení zásob: čokoľvek jedlé si vopchajú do lícnych vakov a zanesú do svojej skladovej komôrky. Takéto správanie je zásadne dôležité pre prežitie v púštnej pustatine, z ktorej škrečky pochádzajú. V domácom prostredí, však, budete musieť pravidelne kontrolovať skladovací priestor škrečka, či neobsahuje potravu podliehajúcu skaze, napríklad ovocie.

Škrečky sú tiež od prírody noční tvorovia a nevylezú von pred zotmením. Preto vyžadujú cez deň absolútny pokoj a ticho. Keď sa zobudia, sú mimoriadne aktívne a trávia čas pobehovaním, lezením a hľadaním potravy. Rady sa tiež budú s vami hrať a sú veľmi zábavné.

Nový člen vašej rodiny

Počas prvých niekoľkých dní treba vyrušovať škrečka čo najmenej, aby si pokojne zvykol na nové prostredie. Preto musí mať správne pripravenú klietku skôr, ako sa do nej nasťahuje. Len čo sa váš nový spoločník spamätá zo stresu z prepravy domov, začne skúmať svoje okolie a usilovne zbierať materiál na hniezdo.

Ako sa skamarátiť so škrečkom

Akonáhle sa váš škrečok trocha zabýva, môžete ho začať zvykať na svoju prítomnosť. Najvhodnejší čas je večer, keď je škrečok najčulejší. Najrýchlejší spôsob, ako si získať dôveru vášho zvieratka, je podať mu v ruke do klietky malú maškrtu, napríklad tyčinku Kräcker®. Škrečok si čoskoro začne z nej odhrýzať a zvykne si na pach ľudskej ruky. Onedlho ho už budete môcť chvíľku jemne pohladiť.

Služby pre zákazníkov

Máte otázky o škrečkoch?

Tu nájdete kontaktný formulár.