Naše nové výrobky pre andulky!

Objavte hneď!

Sprievodca k andulkám

Nákup zvieraťa a vybavenie

Ako vtáky žijúce vo voľnej prírode v kŕdľoch pociťujú andulky silnú potrebu spoločnosti iných jedincov vlastného druhu. V súčasnosti sa odporúča chovať andulky aspoň vo dvojiciach. Sú však určité veci, ktoré treba urobiť skôr, ako si andulku kúpite.

Kontrolný zoznam výbavy na začiatok:

  • veľká klietka so zvislými drôtmi na šplhanie
  • bidielka rôznych veľkostí na precvičenie nôh
  • neošetrované konáriky na šplhanie
  • vodný kúpeľ na každodenné kúpanie
  • piesok pre vtáky, napríklad Vita® Sandy s uhličitanom vápenatým a dôležitými minerálmi
  • hračky, ktorými sa andulka zamestná, napr. hojdačka a rebríček Vitakraft®
  • miska na kŕmenie alebo automatický podávač s hlavným krmivom, napr. Menu lebo ProVita®
  • fľaša na vodu s čerstvou pitnou vodou alebo nápojom Vitakraft Aqua drink
  • minerálny kameň, napr. VITA Fit® Mineral alebo VITA® Fit Sepia na doplnenie minerálov a starostlivosť o vtačí zobák
  • tyčinky Kräcker® na starostlivosť o zobák a pre pestrosť stravy

Mimochodom: piesok pre vtáky nielen udržiava klietku v hygienickom stave, ale je tiež dôležitý pre trávenie vtáka. Andulky si z piesku vyberajú „kamienky do žalúdka”, pomocou ktorých drvia zrnitú potravu vo svalnatom žalúdku. To je potrebné, pretože vtáky nemajú zuby a väčšinu potravy prehĺtajú takmer celú. Kamienky tiež obsahujú uhličitan vápenatý, ktorý je tiež prospešný pre vtáky.

Rady pri kúpe andulky

Andulky možno nájsť v takmer každom obchode s potrebami pre chovateľov alebo kúpiť priamo od chovateľov. Oplatí sa aj spýtať v miestnom útulku pre zvieratá: hoci mladé andulky skrotnú rýchlejšie, aj staršie vtáky z útulku budú vďačné za nový domov.

Znaky zdravej andulky:

  • živé správanie
  • hladké perie
  • jasné oči
  • suché nadnozdrie (oblasť okolo nozdier)
  • čistý zadok

Správne miesto na vtáčiu klietku

Andulky milujú spoločnosť, preto je vhodné umiestniť klietku do obývačky alebo inej miestnosti, kde vaša rodina trávi väčšinu svojho času. Klietka musí byť dostatočne priestranná a treba ju umiestniť do svetlého chráneného kúta, z ktorého je dobrý výhľad na miestnosť.

  • Andulky neznášajú horúčavy a prievan.
  • Predovšetkým kuchyňa môže byť nebezpečná kvôli horúcemu sporáku, čistiacim prostriedkom atď., preto sa neodporúča.
  • Klietku treba postaviť najmenej tri metre od elektrických prístrojov ako televízory, mikrovlnky a počítače, pretože vtáky počujú frekvencie, ktoré my ľudia nedokážeme počuť.

Starostlivosť o vaše zvieratko

Čím viac lietajú, tým lepšie!

Ak andulku vypustíte z klietky a necháte ju polietať po miestnosti, bude nielen šťastnejšia, ale podporí to jej krvný obeh a posilní svaly. Preto je to dôležité pre zdravie vtáka. Andulky si často pri lietaní obľúbia určité miesto. Môžu si napríklad obľúbiť sedenie na vami vytvorenom „strome pre vtáky”, ktorý im umožní preskúmať miestnosť z výšky: ideálne miesto na odpočinok, šplhanie a hranie. Nezabudnite: skôr ako vtáka vypustíte z klietky, musíte pozatvárať všetky dvere a okná.

Dobrú noc!

Keď nastane večer, andulky sa uchýlia na spacie bidielko. Pred spaním sa budú trocha natriasať, oprú si hlavu o chrbát a niekedy ostanú stáť na jednej nohe. Zobák si zaboria hlboko do peria na chrbte.

Preberanie peria

Andulky si preberajú a uhládzajú perie niekoľkokrát denne. Je to pre nich dôležité, pretože perie im umožňuje lietať a chráni ich pred horúčavami a chladom. Zvyčajne pritom nepotrebujú žiadnu pomoc od ľudí.

Pŕchnutie

Počas pŕchnutia potrebujú andulky mimoriadne vysoký prísun vitamínov, minerálov a iných živín. Moulting aid pre andulky a exotické vtáky a chutné tyčinky Kräcker®, vytvorené špeciálne kvôli pŕchnutiu, poskytnú vášmu vtákovi živiny potrebné v tomto období.

Čistenie klietky

Raz či dva razy týždenne musíte vymeniť piesok pre vtáky v závislosti od počtu jedincov a veľkosti klietky. Každý týždeň tiež musíte umyť teplou vodou dno klietky. Pritom treba štetcom alebo vlhkou handrou očistiť bidielka a hračky a starostlivo umyť teplou vodou misku na kŕmenie a misku na vodu.

Klietka potrebuje raz za mesiac dôkladne vyčistiť: pritom treba omyť celú klietku vo vani alebo sprche. Nikdy ale nesmiete použiť silný čistiaci prostriedok pre domácnosť!

Odchod na dovolenku

Pred odchodom na dovolenku požiadajte niekoho, komu dôverujete, aby sa každý deň postaral o potreby anduliek. Ak nemáte k dispozícii nikoho takého, zverte vtáky do opatery iného chovateľa alebo do útulku.

Strava

Ideálna strava

Vo svojom prirodzenom prostredí v Austrálii musia andulky často prekonávať nepriaznivé podmienky, horúčavy, sucho a nedostatok potravy. Kŕdle anduliek nalietajú veľké vzdialenosti pri hľadaní miesta s potravou a na rozmnožovanie.
Základ ich stravy tvoria semená širokej škály rastlín (najmä trávové semená), ovocie a rastlinná hmota vo forme trávy a bylín. Vedecké štúdie dokázali, že tieto vtáky majú veľmi pestrú stravu.

V spoločnosti Vitakraft sme presvedčení, že pestrý rozsah rôznorodej potravy, ktorú jedia vo voľnej prírode, by mal rovnako predstavovať základ stravy vášho miláčika. Preto ponúkame pestrú a vyváženú škálu produktov, ktoré spĺňajú požiadavky na výživu anduliek.

Druhy potravy:

Hlavné krmivo:
Hlavné krmivo ako Menu budgies uspokojuje základné požiadavky na výživu andulky.

Kräcker®:
Chutné tyčinky Kräcker® majú niekoľko funkcií zároveň: vtáky sa musia k potrave prepracovať ako vo voľnej prírode. Vďaka tomu vták nespozná nudu a prirodzene sa zamestná. Vyzobávanie z tyčinky tiež andulke pomáha mať stále zdravý zobák.

Vita Nature®:
prírodné maškrty. Chutné dobroty, ktoré uspokoja prirodzené inštinkty vtákov, napr. vyzobávanie zŕn z prírodných klasov prosa.

Pochúťky:

Lahôdky ako Sittich Kuchen zaručujú pestrosť a poslúžia ako odmena a pomôcka pri skrotení vášho miláčika a vytvorení puta medzi vami.

Výživové doplnky:

Doplnky stravy ako VITA® Fit alebo Perličky posilňujú vtáka a podporujú jeho pohodu. Spĺňajú špecifické požiadavky na výživu, ktoré môžu vzniknúť v určitých životných obdobiach, napríklad počas obdobia rastu, po chorobe alebo počas znášania vajíčok. Môžu byť prospešné pre mimoriadne aktívnych jedincov.

Rady pri kŕmení:

  • Vyberajte denne z misky na kŕmenie alebo dávkovača prázdne šupky od zŕn a dopĺňajte novou potravou.
  • Umiestnite andulke do klietky tyčinky Kräcker® alebo konáre z neošetrovaných ovocných stromov na ozobávanie. Týmto prirodzeným spôsobom sa vták zamestná a precvičí si zobák.
  • Poskytujte pestrú potravu.
  • Podávajte každý deň čerstvú pitnú vodu.
  • Podávajte čerstvé ovocie.

Mimochodom: piesok pre vtáky nielen udržiava klietku v hygienickom stave, ale je tiež dôležitý pre trávenie vtáka. Andulky si z piesku vyberajú „kamienky do žalúdka”, pomocou ktorého drvia zrnitú potravu vo svalnatom žalúdku. To je potrebné, pretože vtáky nemajú zuby a väčšinu potravy prehĺtajú takmer celú. Kamienky tiež obsahujú uhličitan vápenatý, ktorý je tiež prospešný pre vtáky.

Správanie a zoznámenie

Správanie

Andulky sú od prírody veľmi živé, spoločenské a zvedavé živočíchy. Pretože vo voľnej prírode žijú v kŕdľoch, majú veľmi vyvinuté sociálne schopnosti a sú veľmi priateľské. Takéto chovanie neprejavujú iba voči iným andulkám. Za priateľov prijmú aj ľudí, ktorí s nimi zaobchádzajú trpezlivo a s pochopením. Vďaka tomu sú andulky ozajstné „vtáky do rodiny”.

Nový člen vašej rodiny

Prvých niekoľko dní potrebujú andulky trocha pokoja, nech si zabývajú v novom prostredí. Preto je dôležité pripraviť im klietku skôr, ako si nové zvieratká priveziete domov. Pri vzájomnom zoznamovaní dvoch neznámych vtákov treba postupovať obozretne a pozorne ich v prvej fáze sledovať. Po niekoľkých dňoch andulky ostanú na bidielkach a budú pôsobiť uvoľneným dojmom, aj keď sa priblížite. Je dôležité, aby ste klietku postavili na vyvýšené miesto a nepribližovali sa k nej zhora, pretože to andulky vystraší.

Ako skrotiť andulky

Keď sa andulky udomácnia v novom prostredí, môžete ich začať zvykať na prítomnosť ľudskej ruky. Na to sa najlepšie hodí maškrta ako Kräcker®: je však dôležité, aby si vtáky najprv tieto maškrty obľúbili. Ak im potichu do klietky zasuniete ruku s klasom, po chvíľke váhania zvyčajne začne prvý vták ujedať z maškrty a vychutnávať si ju. Ak budete tento postup opakovať pravidelne, vtáky samé začnú vyhľadávať kontakt so „svojím” človekom.

Andulky majú vrodenú potrebu napodobňovať rôzne zvuky a často začnú z vlastnej vôle opakovať zvuky z okolia. Niekedy možno tieto vtáky aj naučiť niekoľko slov. Najlepšie bude, ak sa ich pokúsite naučiť krátku vetu alebo meno s odlišnými hláskami. Pravidelne im ho opakujte rovnakým hlasom.

Služby pre zákazníkov

Máte otázky o andulkách? 

Tu nájdete kontaktný formulár.